Hattat'ın kulelerinin planı da iptal

Hattat'ın kulelerinin planı da iptal

Maslak'ta yapımı 3 yıldır süren ünlü işadamı Mehmet Hattat'a ait 150 milyon dolarlık 'Diamond Of İstanbul' projesinin inşaatının yürütmesinin durdurulma kararından sonra planları da iptal edildi

Kaynak: Erhan Öztürk / Sabah


'Diamond of İstanbul' projesi hakkında araziye komşu olan Sheraton Oteli'nin mülk sahibi Yonca Turizm Yatırım ve İşletmecilik A.Ş'nin açtığı plan iptali davası sonuçlandı. 'İstanbul'un Eyfel Kulesi' iddiasıyla başlanan inşaatın planının iptali başvurusunu değerlendiren İstanbul 5. İdare Mahkemesi 31 Mart 2010'da oybirliğiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 1/5 bin ve Şişli Belediyesi'nin 1/bin ölçekli planlarını iptal etti. Böylece 12 dönümlük araziye yapılan projenin tamamı kaçak duruma düştü.

Mahkeme kararında şu görüşe yer verildi:

"Plan yapımına ait esaslara dair yönetmelik hükümlerinde belirtilen ve mevzi imar planı tanımında açıklanan teknik koşulları taşımadığı anlaşılmakla dava konusu edilen işlemde plan yapım tekniklerine uyarlılık bulunmamaktadır." Mahkeme kararı çerçevesinde hem davalı İstanbul Büyükşehir Belediyesi hem de Mehmet Hattat, Danıştay'a itiraz edebilecek.

Oyçokluğuyla geçmişti
Şişli Ayazağa Transfer Merkezi 2 pafta, 11 ada, 95 parselde bulunan araziye yapılan proje 4 kez reddedildi. 5'inci kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne getirilen proje, Planlama Müdürlüğü'nün olumsuz görüşüne rağmen meclisten oyçokluğuyla 2008'in Haziran ayında geçirildi. Avrupa'nın ilk 100 binası arasında gösterilen kulelerin yapımı, askı sürecinin bitmemesine, itirazların bir sonuca bağlanmamasına rağmen hızla sürdürülünce yargıya başvuruldu.
 
İtirazı reddedilmişti
Hattat'ın Dubai'de 2007 yılında 'İstanbul'un Eyfel Kulesi'ni yapıyoruz' diyerek maketini tanıttığı kule ile ilgili Yonca Turizm, İstanbul 5'inci İdare Mahkemesi'ne de başvurmuş ve yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı. Hattat'ın itirazı İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nde reddedilmiş, İdare Mahkemesi kararı geçen yılın ekim ayında oybirliğiyle onanmıştı. Mahkeme kararı uyarınca Şişli Belediyesi de ruhsatı iptal ederek inşaatı mühürlemişti. Buna rağmen inşaatın sürdüğü gerekçesiyle 4 kez savcılığa suç duyurusunda da bulunulmuştu.
  • Etiketler:

Yorum Yaz