Kapalıçarşı için ilk kez yönetim seçimi düzenlendi

Kapalıçarşı için ilk kez yönetim seçimi düzenlendi

Yılda 92 milyon ziyaretçi ağırlayan Kapalıçarşı’nın sorunlarına çözüm bulmak için çarşının 554 yıllık tarihinde ilk kez yönetim seçimi düzenlendi.

Kapalıçarşı ile ilgili kararlarda söz sahibi olacak yönetimi belirleyecek esnaflar sabah saatlerinde çarşıya geldi. 2 bin 461 parselin bulunduğu Kapalıçarşı'da, katılım 412 esnafla sınırlı kaldı. Salt çoğunluğun sağlanamayınca seçimler 17 Ocak 2016 Pazar gününe ertelendi.

YÖNETİMDE 13 KİŞİ YER ALACAK

Seçimlerle belirlenecek Kapalıçarşı yönetimde, 9'u çarşı esnafı olmak üzere 13 kişi yer alacak. Yönetimde Fatih Belediyesi, Vakıflar Bölge Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İstanbul Valiliği'nin yetkilileri de olacak.

"KAPALIÇARŞI'YI GELCEK KUŞAKLARA AKTARMALIYIZ"

Seçimlerde oy kullanmak üzere Kapalıçarşı'ya gelen esnaf Gürsel Sarı, "Osmanlıdan günümüze kadar gelmiş Kapalıçarşı'yı gelecek kuşaklara da aktarmak için yeni yönetimle, kamu kurumlarıyla birlikte hareket edecek. Kapalıçarşı seçimlerle inşallah daha iyi yönetilecek" dedi. Kapalıçarşı'da fiziksel dönüşüm yapılacağını belirten esnaf Cem Arıca, seçimlerin Kapalıçarşı'nın geciken altyapı, üstyapı ve afete hazırlanma çalışması olduğunu vurguladı.

"KAPALIÇARŞI İÇİN FATİH BELEDİYESİ OLARAK 28 MİLYON TL HARCADIK"

Kapalıçarşı'nın en büyük probleminin yönetiminin olmaması olduğunu belirten Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kapalıçarşı'nı yenilenmesine altyapı çalışmaları ile başlayacaklarını ifade etti. Elektrik, su, soğutma ve ısıtma hatlarının yer altına alınacağını belirten Demir, "Altyapıdan sonra üstyapıya müdahale edilecek. Çalışmalar en son çatının onarımı ile tamamlanacak" dedi. Kapalıçarşı için Fatih Belediyesi'nin 28 milyon TL harcadığını belirten Demir "Altyapı için İSKİ yaklaşık 35 milyonluk bir destek verecek. Bu zemin için Fatih Belediyesi büyük destek verecek. Dükkanları ilgilendiren kısımlarda ise yönetim kurulu desteği ile çözümler oluşturulacak. Kapalıçarşı'nın yükünün sadece mülk sahipleri tarafından karşılanmasının uygun olmadığı düşünüyoruz. Kapalıçarşı'nın sorunları için onlara destek olacağız" şeklinde konuştu.

Hürriyet

 

 

Yorum Yaz