İhalede büyük hayal kırıklığı!

İhalede büyük hayal kırıklığı!

Zafer Havaalanı ihalesi, teklif veren firma olmadığı için iptal edildi

İhale Komisyonu Başkanı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü APK Daire Başkanı Zafer Topuz, ihale şartnamesi ve ilan metninde de belirtildiği gibi, firmaların bugün saat 09.30'a kadar teklif vermeleri gerektiğini hatırlattı.

Ancak teklif veren firma olmadığı için ihalenin gerçekleştirilemediğini bildiren Topuz, ihale için 8 firmanın şartname, 4 firmanın da yer görme belgesi aldığını kaydetti.
''Sonuçlandıramadığımız bir ihale oldu. Noterin de huzurunda ihalenin iptaline gidiyoruz. Durum değerlendirmesi tekrar yapılarak yol haritası çizilecek.''
 
Topuz, bir gazetecinin teklif gelmemesini nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine, görevlendirme komisyonu olarak şartnameye göre gelecek teklifleri değerlendirdiklerini söyledi.
Bir başka gazetecinin, ''Hayal kırıklığına uğrattı mı?'' sorusunu Topuz, ''Tabii ki bu kadar firmanın şartname satın alması, yer görme belgelerinin alınması... Tabii bizi etkiledi. Genel Müdürlük olarak tabii ki bunun üzerine tekrar bir değerlendirme yapıp incelemesi yoluna da gidilecek'' şeklinde yanıtladı.
İhalenin bu yıl tekrar yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruya da Topuz, buna ilişkin değerlendirmeyi DHMİ Genel Müdürlüğünün yapacağını söyledi.
 
Topuz, ''İhalenin iptalinde kamulaştırma çalışmalarının etkisi oldu mu?'' sorusu üzerine şöyle konuştu:
''Kamulaştırma çalışmasıyla bu ihalenin doğrudan bir ilgisi yok. Çünkü o bölgedeki kamulaştırma işlemleri, ihaleden önceki bütün çalışmalar DLH Genel Müdürlüğü tarafından yürütüldü ve Yüksek Planlama Kurulu görevlendirmesiyle tevdi edildi. Bu şekilde olduğuna göre biz kamulaştırma açısından bir sorun olduğunu düşünmüyoruz.''
Kolin İnşaat, Limak İnşaat, IC İçtaş İnşaat, Koçoğlu İnşaat, Makyol İnşaat, Özka İnşaat, YDA İnşaat ve MÖN İnşaat, Zafer (Kütahya-Afyonkarahisar-Uşak) Bölgesel Havaalanına ilişkin şartname satın almıştı.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz