Turizmde kamu özel işbirliği modeli

Turizmde kamu-özel işbirliği modeli

Turizm Esra Karaşin 20.11.2017
Kültür ve Turizm Bakanlığı, daha fazla projeyi hayata geçirebilmek için kamu-özel sektör işbirliği modelini gündemine aldı.
Bütçeden binde 5 oranla en düşük payı alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, daha fazla projeyi hayata geçirebilmek için kamu-özel sektör işbirliği modelini gündemine aldı. UNESCO Uluslararası Hoşgörü Günü etkinlikleri dolayısıyla Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) tarafından düzenlenen "Tarihten Bize En Güzel Miras: Barış ve Hoşgörü" toplantısına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtuluş, önümüzdeki dönemde yüz akı olacak projelere öncelik vereceklerini söyledi. Bakan Kurtulmuş, "Projelerin hepsini tek başımıza yürütmemiz imkânsız. Bu nedenle özel sektörü devreye sokacağız. Kamu-özel sektör işbirliği modeli gündemimizde, üzerine çalışıyoruz" dedi.

Kışlaya kitap vadisi yapılacak

AKM'nin bir opera binası olmanın ötesinde yaşayan bir kültür hazinesi haline getirileceğinin altını çizen Bakan Kurtulmuş, "Bir diğer önemli projemiz ise Rami Kışlası. Renovasyon ve restorasyon çalışmalarını tamamladıktan sonra burayı bir kitap vadisi haline getireceğiz. Burada 7 milyon kitabı barındıran bir kütüphanemiz olacak. Projenin birinci etap uygulamasını tamamladık. İkinci bölümün de ihalesini yaptık. Üçüncü etap için ihale sürecini başlatıyoruz" diye konuştu.

Algıyı yıkmak için daha güçlü çalışacağız 

TİKAD tarafından düzenlenen toplantıya Bakan Kurtulmuş'un yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, TİKAD yönetim kurulu üyeleri, çok sayıda iş kadını ve akademisyenler katıldı. TİKAD Başkanı Bulut, her alanda olduğu gibi derneğin turizm sektöründe de destek vermeye hazır olduğunu söyledi. Bulut, "Yurtdışında ülkemize karşı yürütülen algı operasyonunu yıkmak için daha güçlü çalışacağız" dedi.

9 ayda 3 milyon Alman turist geldi

Konuşmasında turizm verilerine de değinen Kurtulmuş, "2017'nin ilk 9 ayında Türkiye'ye gelen Alman turist sayısı 3 milyona yaklaştı. Almanya'da seçimlerde neredeyse her gün "Türkiye'ye gitmeyin" propagandaları yapıldı. Bu olumsuz propagandalar sonrası çok az Alman turistin gelmesi gerekirdi ama siyasetin dili başka, turizmin dili başka" dedi. Bir başka önemli örneğin de Herakles Lahdi'nin Türkiye'ye getirilmesi olduğunu dile getiren Kurtulmuş, "Türkiye'ye karşı karalama kampanyalarının yapıldığı bir dönemde UNESCO'nun yürütme kurulu seçimlerinde 195 ülke vardı, 184'ü oy kullandı. 184 ülkeden 154 ülkenin oyunu alarak yürütme kuruluna girdik. Türkiye en zor zamanında bile çok büyük gücü olan bir ülke" diye konuştu.

NATO'ya ağır eleştiri

Bakan Numan Kurtulmuş, Norveç'te gerçekleştirilen Trident Javelin tatbikatı esnasındaki birsimülasyonda Mustafa Kemal Atatürk ve Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan skandalın kabul edilemez olarak nitelendirdi. Bakan Kurtulmuş, "Filanca memurumuz yapmış, ayıp etmiş, diyegeçiştirilecek bir şey değil" dedi. Dünyada İslamofobi'nin pompalandığını belirten Bakan NumanKurtulmuş, "Bu 1990'lar başında ABD'nin Irak'ı işgali ile önce siyasi trend olarak başlayan, thinktankmüesseselerinde son derece iyi kurgulanmış, üretilmiş bir korkudur. Buna karşı en güçlü mücadeleyiveren ülke Türkiye'dir" ifadelerini kullandı.

Turizmde kamu-özel işbirliği modeli kültür ve turizm bakanlığı bakan numan kurtulmuş numan kurtulmuş