Rize İkizdere

Rize, Arap turistlerin akınına uğruyor!

Turizm Emine Pile 15.06.2015
Rize’nin gizli cennetlerinden bir tanesi olan, bol su ve termal kaynakları ile dikkat çeken İkizdere ilçesi, Arap turistlerin ilgi odağı oldu.
Son yıllarda özellikle termal suları ve yemyeşil doğası ile turistlerin gözde bölgeleri arasına giren Rize'de Arap ilgisi yoğun bir şekilde artıyor. İlk kez 2008 yılında açılan termal otel ile turistler yoğun bir şekilde gelmeye başlarken, o günden bu güne ilçeye gelen Arap turist sayısı yükselişe geçti. 

Yabancı turistlerin yüzde 90'ı Arap turist!

Rize Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre 2014 yılında Rize'ye 70 bin civarında yabancı turist geldi. Rize'yi ziyaret eden yabancı turistlerin yüzde 90'lık kısmını ise Arap turistler oluşturuyor. Rize'ye gelen Arap turistlerin uğrak yeri ise eşsiz güzellikleri ile göz dolduran İkizdere ilçesi. Aileleri ile İkizdere'ye gelen turistler burada; doğa yürüyüşü, cip safari, balık avcılığı, rafting, kuş gözlemi, termal sağlık hizmeti gibi turizmin bir çok dalından istifade etme imkanı buluyorlar. İkizdere'de konaklama imkanı bulan Arap turistler buradan Rize'nin yaylalarına ve göllerine de ulaşma imkanı buluyor.

"Her yanı yeşilliklerle dolu!"

Arap turistler yaptıkları açıklamada bölgeyi birkaç kez ziyaret ettiklerini belirterek, “İkizdere dünyanın hiçbir yerinde bulunamayacak doğal güzelliklere sahip. Her yanından dereler akıyor. Her yanı yeşilliklerle dolu. Cennet gibi. 

Her yıl gelmeye çalışıyoruz. Ülkemize döndüğümüzde ise burada gördüklerimizi anlatıyoruz. Bölgenin kültürü ve işletmelerin yapısı ailelerimiz ile rahatlıkla gelip burada dinlenmemize el veriyor” dediler.

Arapların sayısı ilçe nüfusunun kat kat üzerine çıkıyor!

Özellikle yaz aylarında nüfusu bin 890 olan küçük ilçede hemen hemen her yerde bir Arap ile karşılaşmak mümkün. Yıl içerisinde ilçeyi ziyaret eden turistlerin sayısı ilçe nüfusuna orantılandığında ise Arapların sayısı ilçe nüfusunun kat kat üzerine çıkıyor.

Rize İkizdere Arap turistler turizm