kuzinede pişen yemekler

Karadeniz'e gelen kuzine başında tatil keyfi yapıyor

Turizm Emine Pile 22.08.2015
Havaların ısınmasıyla Karadeniz yaylalarına kaçan vatandaşlar yüksek rakımlarda ısınmak için kuzine yakıyor.
Temiz havası ve yemyeşil ormanlarıyla dikkati çeken Karadeniz yaylaları, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerce tercih ediliyor.

Ordu'nun Kabadüz ilçesinde 2 bin rakımlı Çambaşı Yaylası'na çıkan vatandaşlar, havanın serin olması nedeniyle ısınmak için kuzine yakıyor. 

"Soba başına geçerek ısınıyoruz"

Ordu'nun Altınordu ilçesinde yaşayan Sabri Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki sıcak havadan bunaldığı için arkadaşlarıyla yaylaya geldiklerini söyledi.

Ordu <a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=%c3%87amba%c5%9f%c4%b1+Yaylas%c4%b1'>Çambaşı Yaylası</a>'ndaki yayla evleri

Ordu Çambaşı Yaylası

Burada hem serinleyip hem de temiz hava aldıklarını ifade eden Aydın, "Doğayla baş başa kalabilmek, insanı dinlendiriyor. Bazen hava üşütüyor. O zaman da soba başına geçerek ısınıyoruz ve üzerinde pişirilen yemeklerden yiyoruz" diye konuştu.

Kuzinede yöresel yemekler hazırlıyorlar

Çambaşı Yaylası'nda yöresel ürünlerin satışa sunulduğu işletmenin sahibi Serdar Şimşek ise hava sıcaklıklarının arttığı günlerde yaylaların tercih edildiğini belirterek, şunları söyledi:
"Şehirlerde 30-35 derece sıcak olduğu halde burada gece 5, gündüz de 10-15 derece sıcaklık oluyor. Şehrin bunaltıcı sıcağından yaylalara kaçılıyor. Burada üşüyenler ısınma ihtiyacı duyuyor. Bundan dolayı da kuzine sobasını yakıyoruz. Hem kendimizi ısıtmış oluyoruz hem de bu sobaların üzerinde yemeği ısıtma imkanı buluyoruz."

İnsanların şehirde havaların sıcaklıklarının artmasından şikayet ederken yaylalarda soba yakmak durumunda kaldıklarını dile getiren Şimşek, ısınmayı sağladıkları kuzine sobasında yöresel yemekler hazırladıklarını belirtti. 

Çambaşı Yaylası Karadeniz Yaylaları kuzine