izlanda,mağara, buz,tünel

Dünyanın en büyük buz mağarası huzurlarınızda!

Turizm Merve N. Güreş 23.06.2015
Dünyanın insan eliyle yapılan en büyük buz tüneli İzlanda’da açıldı. 2.5 milyon dolara mal olan mağara şimdi turistlerin akınına uğruyor.
İzlanda'nın en büyük buzullarından Langjokull'da (Uzun Buzul) yer alan mağara bir ilke imza attı. Yapımı 4 yıl süren ve 2.5 milyon dolara mal olan mağara insan eliyle yapılan en büyük buz mağarası oldu. 600 metrelik tünel, yüzeyin yaklaşık 35 metre altında bulunuyor. 2010 yılında yapımına başlanan mağara şimdi turistlerin akınına uğruyor. ‘Buzula Doğru' adıyla turlar düzenlenen tünelde yürümek için özel kramponlar giymek gerekiyor.

Tünel gezisi 8 tekerlekli bir araçla deniz seviyesinin 1200 metre üzerinden girişe gelişle başlıyor. Mağaranın içinde düğün törenleri, konserle ve çeşitli organizasyonlar da düzenlenebiliyor. İşletmenin müdürü Sigurdur Skarphedinsson, tüneller içine gizlenmiş kilisede düğün törenleri yapıldığını söylüyor.

Tünelin sadece yaz aylarında açık olduğunu söyleyen yetkililer, "Kış aylarında tünelin girişi kapanıyor. Kar fırtınası ve sonrasında göz gözü görmüyor. O yüzden tünelleri kapatıyoruz” diyor. Tünel girişinin 135 dolar olduğunu söyleyen Skarphedinsson "Mağara 10-15 yıl boyunca aynı şekilde kendisini koruyabilir. Buzulun alt kısmında daha çok baskı ve hareket var çünkü” dedi.

emlaktasondakika.com

izlanda mağara buz tünel