rize toki

TOKİ'nin Rize'deki yeni kentsel dönüşüm projesi

TOKİ 31.03.2018 14:03

Rize’nin Güneysu İlçesi’nde Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında 1.etapta inşa edilecek 93 konut ile 20 dükkanın ihalesi yapıldı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Rize'nin Güneysu İlçesi'nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında 1. etapta inşa edilecek 93 konut ile 20 dükkanın ihalesi yapıldı. 27 Mart 2018, Salı günü gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca altyapı ve çevre düzenleme işi de yer alıyor.

Konutların 20'si 2+1, 73'ü ise 3+1 planında tasarlandı.

TOKİ ile Güneysu Belediyesi arasında 26.02.2014 tarihinde imzalanmış olan “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” protokolü çerçevesine çarpık ve sağlıksız yapılaşmanın bulunduğu, ekonomik ömrünü doldurmuş konut ve iş yerleri yıkılarak yerinde dönüşümü amaçlandı. Protokol kapsamında tamamı 5,39 Ha alanda belediye tarafından “1. Etap” proje alanında yıkımlar gerçekleştirilerek, alan TOKİ'ye teslim edilecek. İlk etapta inşa edilecek 93 konut ve 20 iş yeri öncelikli olarak hak sahiplerine verilecek.

Doğu Karadeniz'in geleneksel konutlarından esinlenerek tasarlanan projede bina dış cepheleri, zemin kat seviyesinde taş kaplamalar, ahşap görünümlü dış cephe kaplamaları, cumba, söve ve kat silmeleri kullanılmak suretiyle mimari açıdan vurgulanarak ön plana çıkartılmaya çalışıldı.

Projeyle yerleşim alanı; dükkanları, parkı, peyzajı, oyun ve spor alanları ile nitelikli sosyal çevre imkanı sunan, güvenli bir yaşam merkezine dönüşüyor.