yeni yapılan bloklar

Gaziantep’te anahtar teslimi yapıldı

TOKİ Rüya Tulumbacı 20.10.2015
Seyrantepe kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılan 966 konutun anahtarları kazanan ailelere teslim edildi.
Gaziantep Şehitkamil-Seyrantepe kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılan konutarın anahtar teslim törenine, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan da katılarak, hak sahiplerine anahtarlarını teslim etti.

‘PROJELERİN ÖNEMLİ KISIMLARI GAZİANTEP EKSENLİ OLACAK'

Törenden önce konuşan Mehmet Ergün Turan, "TOKİ, Büyükşehir Belediyesi ve Şehitkamil Belediyesi, işbirliğinde yürütülen Umut Mahallesi'nde kentsel dönüşüm projesi kapsamında, bugün 966 konutun anahtar teslim töreninde inşallah kardeşlerimizin bir kısmına teslim edeceğiz. Hükümetimizin aldığı karar çerçevesinde, şehirlerde eskimiş ve sorunlu, plansız ve sorunlu alanların, sağlıklı ve yaşanılabilir bir hale gelmesi için, büyük ölçekli ve kapsamlı, projeler üretmekteyiz. Çağdaş kentsel çevrelerin, üretilmesi, vatandaşlarımızın daha iyi yaşam standartlarına ulaşması, bu kapsamda ülke çapında yürütülen bu çalışmalar, belki de başka daha gelişmiş ülkelerde olmayan, şekliyle başarılı bir şekilde devam etmektedir. Sağlıksız afete karşı riskli fiziksel olarak köhneleşmiş ve yapı ömrünü tamamlamış konut stoku, ülkemizin terörden sonra belki de en önemli, problemidir. Bu konutlar hem içinde yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit etmekte hem de kentlerin ve nesillerimizin geleceğini gelişimine sağlıklı gelişime engel olmaktadır. 2023 yılına kadar Türkiye'de 5 buçuk 6 milyon konutun, kentsel dönüşüm kapsamında dönüştürülmesi gerekmektedir. Türk ekonomisinde bu büyük değişimi kamu ve özel sektörle birlikte, güçlü bir şekilde yürütebilecek güçtedir. TOKİ olarak bu konuda, geçmişte olduğu gibi, bugün de daha büyük bir çaba içerisindeyiz. Yurt genelinde eşit bir yaklaşımla, vatandaş ve kamunun yararını gözeten projeler yürütmekteyiz. Şu anda bu proje, bir kentsel dönüşüm projesidir. Bunun benzeyen şekilde, 58 vilayetimizde 109 belediyeyle, kentsel dönüşüm faaliyeti yürütmekteyiz. Bu projelerden yaklaşık bu konutlardan, teslim ettiğimiz gibi, kentsel dönüşüm odaklı olarak 70 bin konutu, değerli hak sahiplerimiz gibi o vatandaşlarımıza teslim ettik. Şu anda kentsel dönüşüm kapsamında, üretilen, devam eden, teslim edilen toplam konut sayısı da 296 bindir. 2002 yılın da, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakan olduğu süreçte başlayan, 2002 yılından 2015 yılına geldiğimizde TOKİ, 685 bin konut inşa etti. 18 yılda 43 bin konut, 13 yılda 685 bin konut. Şimdi bu şu demek oluyor yılda ortalama 45 bin 50 bin konut inşa ettik. İnşallah bu tecrübelerle beraber, önümüzdeki 2016 yılında, Türkiye genelinde 60 bin 70 bin konut hedefiyle çalışıyoruz. İnşallah bu kapsamın çok önemli bir kısmını da Gaziantep eksenli yapacağız. Göreceksiniz inşallah Gaziantep'te büyük ihaleler yapacağız'' şeklinde konuşmasını bitirdi.

‘74 BİN 500 METREKARE ALAN ÜZERİNDE BU PLANLAMAYI YAPTIK'

Özellikle kentsel dönüşüm yapılan noktalarda, vatandaşlara bedelini ödememelerine rağmen, insanların barınacak yerleri olmayınca, sıkıntı yaşandığını belirten Rıdvan Fadıloğlu, “Biz İpekyolu kentsel dönüşüm alanındaki yaklaşık 250 bin metrekare alanda, şu anda yapmış olduğumuz kamulaştırma çalışmalarında, vatandaşlarımıza kurasız bir şekilde ev verebilmek adına, toplu konut idaresiyle, 74 bin 500 metrekare alan üzerinde bu planlamayı yaptık. Bu planlamayı yaparken, özellikle Karşıyaka Mahallesi'nde oturan vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda, 2+1 ve 3+1 daire planlamasını yaptık” dedi.

‘ESKİ TÜRKİYE'DEKİ YÖNETİCİLER GİBİ YAPABİLİRDİK'

Fatma Şahin ise “Yöneticiler olarak, bu gücü ya irileşen obezite olmuş gri bölgeler olarak, eve girdiğiniz zaman, tamamen bu şehre yakışmayacak şekilde, daha önceki eski Türkiye'deki yöneticiler gibi yapabilirdik. Ya da bu göçü berekete dönüştürüp, şehir insanlarını, insan şehirlerin aynasıdır. Felsefesiyle, biz bunu nasıl vatandaşın önüne gidelim nasıl vatandaşın memnuniyetini artıralım yaşam kalitesini artıralım, mutlu yuvalarında huzurlu olacakları mekanların çoğaltalım diye bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE BU HİZMETLE DÜNYAYA ÖRNEK OLMUŞTUR'

2002 tarihinden bu yana, 700 bin konutun yapıldığını ifade eden Abdülhamit Gül de, “Bu konutların hepsi, çok değerli arkadaşlarımızın, Türkiye'de konut ihtiyacının, özellikle dar gelirli, ekonomik anlamda ihtiyaç sahibi olan konutlarımız, en acil bir şekilde vatandaşların ihtiyaçlarını gidermeye çalışmıştır. Türkiye bu hizmetle dünyaya örnek olmuştur. Birçok ülke, siz bunu nasıl başardınız diye meselenin püf noktasını sormaktadır” dedi.

Gaziantep Seyrantepe Kentsel dönüşüm