Yapı Merkezi,
Haberler / Şirket haberleri / Slovenya’nın en büyük inşaatı Yapı Merkezi'ne emanet!

Slovenya’nın en büyük inşaatı Yapı Merkezi'ne emanet!

Şirket haberleri 07.05.2021 11:09

Türk inşaat firması Yapı Merkezi’nin de içinde bulunduğu ortak girişim, Slovenya’nın son yıllardaki en büyük inşaat projesinin ihalesini kazandı.

Uluslararası alanda büyük projelere imza atan, Türk inşaat firması Yapı Merkezi'nin de içinde bulunduğu ortak girişim, Slovenya'nın son yıllardaki en büyük inşaat projesi olan Divaca-Koper Demiryolu Projesi'nin 1. kısmının ihalesini de kazandı.

Aynı projenin 2. kısmının ihalesi daha önce sonuçlandırılmış ve yine aynı konsorsiyum tarafından kazanılmıştı. Kısım 1 ihalesinin sonuçlanmasının ardından projenin imza töreni 5 Mayıs'ta Slovenya'da yapıldı. Törene, Sloven ve Türk ortakların temsilcileri, Slovenya Altyapı Bakanı Jernej Vrtovec, 2TDK Direktörü Pavla Hevke, Yapı Merkezi İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, Yapı Merkezi Holding CEO'su Aslan Uzun, Özaltın COO'su Ahmet Düren, Kolektor CPG Direktörü Kristjan Mugerli katıldı. Kontrat bedeli 403 milyon 613 bin euro olan Divaca-Koper Demiryolu'nun Kısım 1 projesi kapsamında toplam 25 bin 463 metre uzunluğunda tüneller, Patlatmalı Yeni Avusturya Metodu ile açılacak. Böylece Yapı Merkezi'nin de içinde bulunduğu ortaklığın kazandığı projenin toplam bedeli 628 milyon 363 bin euro'ya ulaştı.