Rönesans İnşaat

Rönesans İnşaat'tan 6 milyon Euro’luk satın alma!

Şirket haberleri Ayşe Özlem Kuruca 23.07.2015
Rönesans İnşaat, zor durumdaki Hollandalı inşaat şirketi Ballast Nedam NV’nin yüzde 19.9’unu 6 milyon Euro’ya satın aldı.
Şirketin en büyük hissedarı olan Rönesans, geri kalan miktar için de çağrı yapmayı planladığını duyurdu. Çağrı sürecinin, gerekli izinlerin alınmasının ardından 2015 Ekim ayında başlaması öngörülüyor. Şirketin tamamı için öngörülen değer ise 30 milyon Euro. İki projede büyük zararlar nedeniyle borçlarını geri ödeyemez hale gelen Ballast Nedam, kreditörlerinden ek finansman bulmaya çalışıyordu. Rönesans önceki gün hisseleri 1.65 Euro'dan kapanan Ballast Nedam için hisse başına 1.55 Euro ödeyecek.

Şirketler tarafından yapılan açıklamada, bu fiyatın Hollandalı şirketin satılma görüşmelerini başlattığı mayıs ayına kıyasla yüzde 29.2 primli olduğu vurgulandı. Bir dönem Amsterdam borsasının en tercih edilen hisselerinden biri olan Ballast Nedam, Hollanda inşaat piyasasının çöktüğü 2008'den bu yana ihalelere çok düşük teklif vermek zorunda kalıyordu. Şirketin hisseleri geçen yıldan bu yana yüzde 80 değer yitirdi.

Yapılan açıklamada Rönesans İnşaat'ın satın almayı tamamladıktan sonra Ballast Nedam'a 30 milyon Euro sermaye desteği yapacağı belirtildi. Ballast Nedam'ın zararı yılın ilk altı ayında 10 milyon Euro'ya geriledi. Geçen yıl 45 milyon Euro zarar eden şirketin gelirleri ise 515 milyon Euro'dan 420 milyon Euro'ya indi. Ballast Nedam NV CEO'su Erik van der Noordaa, Rönesans İnşaat'la birleşmenin güçlü, stratejik bir ortaklık yaratacağını dile getirdi. Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak da Şirketin mühendislik ve özel inşaat yöntemlerinde kanıtlanmış gücüne ve bunları uluslararası pazarlarda rekabetçi bir şekilde kullanma potansiyeline inandıklarını belirtti.

Hürriyet

Rönesans İnşaat Ballast Nedam NV hissedarı