Martı Istanbul Hotel

Martı Istanbul Hotel tamam mı devam mı?

Şirket haberleri Emine Pile 09.04.2016
İstanbul Taksim’de bulunan 5 yıldızlı Martı Istanbul Hotel’deki faaliyetlerle ilgili açıklama yapıldı.
Taksim'de Park Holding'e ait olan binayı 2011 yılında kiralanarak 30 yıllık bir yatırım projesi olarak konumlandırılan ve 2012 yılında işletmeye açılan Martı Istanbul Hotel'in akıbeti belli oldu. Buna göre şirketin 8 Nisan 2016 tarihinde gerçekleştirdiği Yönetim Kurulu Toplantısı'nda önemli kararlar alındı. Bölgede yaşanan olumsuzluklar ve üzücü olaylar nedeniyle bina sahibiyle yeni bir protokol için çalışma yapan şirket, Martı Istanbul Hotel'deki faaliyetlerinin sona erdirilmesine oy birliğiyle karar verdi.

OTELDE DOLULUK ORANI DÜŞTÜ 

İşte Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan şirketin o önemli açıklaması: 
Şirketimiz; şehir otelciliği kapsamında, Taksim'de Park Holding'e ait olan binayı 2011 yılında kiralamış, 30 yıllık bir yatırım projesi olarak konumlandırarak 2012 yılında işletmeye açmıştır. Turizm sektöründe mücbir sebep sayılabilecek terör olayları, pazar şartlarında öngörülemeyen değişikliklere neden olmuş, sektördeki diğer oteller gibi, 270 odalı 5 yıldızlı Martı Istanbul Hotel' de de düşen doluluk oranları ve oda fiyatları,  karlılık beklentilerimizi karşılamaz hale getirmiştir. Bu olağanüstü gelişmeler ışığında Şirket olarak Martı İstanbul Hotel'in faaliyetlerinin akıbeti hakkında kiraya veren ile görüşmeler yürütülerek yeni bir protokol için çalışma yapılmıştır.

Ancak kiraya veren ile görüşmelerde ortak bir noktada buluşulamamıştır. Gelinen noktada, Martı Otel İşletmeleri A.Ş. olarak oluşan pazar şartlarında alacağımız pozisyonla ilgili derinlemesine analizler yapılmıştır. Şirketimizin 01.04.2015-31.12.2015 konsolide cirosunda %21,13, bilanço aktiflerinin içinde %8,78 nispetinde payı olan Martı Istanbul Hotel hakkında; yukarıda bahsi geçen şekilde gerek pazar koşulları gerekse pazar şartlarına uyumlanamayan, otelin açıldığı tarihten beri ciroya oranı toplamda %61'e ulaşan yüksek kira maliyetleri sebebiyle, İstanbul Taksim'de kiracı olarak yer aldığımız binada otel işletmemizin Şirketimiz menfaatlerine uygun olmayacağı görüşü ağırlık kazanmıştır.

Bu değerlendirmeler sonrası Martı Istanbul Hotel faaliyetlerinin sona erdirilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.

Emlaktasondakika.com/Emine Pile

Martı Istanbul Hotel taksimi 5 yıldızlı