zam
Haberler / Sektörel Haberler / İnşaat malzeme fiyatlarında dudak uçuklatan rekor zam!

İnşaat malzeme fiyatlarında dudak uçuklatan rekor zam!

Sektörel Haberler 24.05.2021 14:03

İnşaat demiri ve çimento başta olmak üzere inşaat malzemelerinin neredeyse tamamında rekor fiyat artışları yaşanıyor.

Türk ekonomisinin lokomotifi inşaat ve gayrimenkul sektörü, son dönemde malzeme fiyatlarının hızlı yükselişiyle birlikte sarsılmış durumda. İnşaatçılar, yüksek fiyatlar sebebiyle maliyetin rekor seviyede yükseldiğini ifade ediyor. Konut fiyatlarına direkt etkisi olan maliyet artışıyla ilgili olarak ne gibi önlemler alınacağı merak ediliyor.

İnşaat demir fiyatında rekor artış

İnşaat demirinin ton fiyatı Mayıs 2020 tarihinde 3 bin 100 TL seviyelerindeyken, Mayıs 2021 tarihinde bu rakam 7 bin 500 TL bandında ulaştı. Bir yıllık süreçte yüzde 140'ın üzerinde bir artış meydana geldi. Çimentonun torba fiyatında yüzde 90, dış cephe taş yününde yüzde 150'nin üzerinde artışlar yaşandı.

Konut fiyatları da artıyor

İnşaatın tüm kalemlerinde meydana gelen bu artış, konut satış fiyatlarına da otomatik olarak yansıyor. Bununla birlikte konut kredi faizlerinin yüksek seviyelerde seyretmesi, konut satışlarını iyiden iyiye yavaşlatıyor.

Konut stoku yeniden mi artacak?

Müteahhitler, son dönemde gerçekleşen maliyet artışlarını fiyatlara yansıtmadıklarını ifade ediyordu. Ancak bu artış oranından sonra kısa sürede konut fiyatlarının daha da artması bekleniyor. Yüksek kredi faiziyle birlikte bu tablonun konut stoklarındaki erimeyi yavaşlatması bekleniyor.

inşaat maliyeti zam inşaat demiri ton fiyatı

*Liste, İMKON'dan alınmıştır.