tahir-tellioglu-imkon

Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ne 3. erteleme!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 28.11.2016
İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, ertelenen Yeni Tip İmar Yönetmeliği'nin içeriğini ve kararın getirilerini emlaktasondakika'ya değerlendirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Yeni Tip İmar Yönetmeliği'ni 6 ay erteledi. Haziran 2017'de devreye girecek olan yönetmelik son 3 bakan tarafından üçüncü kez ertelenmiş oldu. İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, Yeni Tip İmar Yönetmeliği'nin içeriğini ve ertelenme kararını emlaktasondakika.com'a özel olarak yorumladı.

Yönetmelikte emsallerin yüzde 25 oranında azaldığını ifade eden Tellioğlu, bu hazırlığın sektörle birlikte yapılması gerektiğini söyledi. İşte Tahir Tellioğlu'nn açıklamaları…

Toplam metrekareyi küçültecek

“Bunun özeti eski Tip İmar Yönetmeliği'ne göre mevcut yapı emsallerini yüzde 25 oranında küçülüyor. Bir arsanız var, mevcut emsale göre 1000 metrekare konut yapılıyor. Yeni plana göre 800 metrekare konut yapılacak. Net metrekarelerden değil de merdiven boşluğundan, balkondan, çıkmalardan binalar kısıtlanmış olacak. Böyle olunca bina içerisinden alan kullanılmak zorunda kalınıyor. Bu da toplamda kullanım metrekaresini küçültüyor”

3 kez ertelendi

“İmar Kanunu'nun Türkiye'de 1/10000 ve 1/25000 ölçeklerde daha sağlıklı anlayış üzerinden yaşanabilir kentleşmeye uygun hazırlanıp, sürekli değişmemesi lazım. Bazen normal emsal hakkı olanlardan hakkı kısılırken, bazen de hakkının üzerine çıkılabiliyor. Bu tür düzenlemeler sektörle birlikte hazırlansa, 3 kez ertelenmek zorunda kalınmaz. 5 katlı binaların yanında başka birinin 30 kat binası var. Bu da ufak binada kesinti yapılıp, yüksek binaya dokunulmadığı anlamına geliyor”

Yeni yönetmelik yüzde 25 küçülme demek

“Yeni Tip İmar Yönetmeliği bu şekliyle devreye alınırsa, ruhsat aşamasındaki projelerde yüzde 20-25 küçülme olacak. Bu da tüm hesapların yeniden yapılması anlamına geliyor. 4 daire diye planlanan yer 3 ya da 3,5 daireye inmiş olacak. Bu yönetmelik sektörde bazı sıkıntılara neden olur. Bunun doğru olanı yüksek ve özel emsallerden kaçınılarak bu alandaki kısıtlamayı daha da azaltmaktır”

Yeni kanun çıkmalı

“Türkiye'de Müteahhitlik Hizmet Kanunu'nun olmayışından dolayı bu alanda iniş çıkışlar yaşıyoruz. Ortada bir çerçevesizlik var. Herkes bunu kendi yanına çekmeye çalışıyor. Bu işlerin düzelmesi için Müteahhitlik Hizmet ve İmar Kanunu'nun birlikte entegre olarak çıkması lazım”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

yeni tip imar yönetmeliği yeni tip imar yönetmeliği erteleme yeni tip imar yönetmeliği nedir yeni tip imar yönetmeliği kapsam