yabancıya konut satışı

Yabancıya konut satışı yeniden hareketlendi!

Sektörden Haberler Sinem Öztürk 31.08.2017
TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Yönetici Yardımcısı Gamze Ertaş Karcıoğlu, yabancıya konut satışını değerlendirdi.
TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Yönetici Yardımcısı Gamze Ertaş Karcıoğlu, “Yabancıya konut satışı, 2012 yılında yapılan kanun düzenlemesi ile birlikte tekrar gündeme gelmişti. Ekonominin önemli lokomatif sektörlerinden olan inşaatın GSYH içindeki payı yaklaşık olarak yüzde 8-yüzde 9 arasında gerçekleşirken, inşaat sektörünün oluşturduğu hasıla içinde yabancılara yapılan satışların payı da oldukça önem arz ediyor. Yapılan kanun düzenlemesi ile birlikte hareketli bir seyir izleyen yabancıya konut satışları, 2016 ilk çeyreği ile birlikte yavaşlama trendine girmişti. Ancak 2017 II. çeyreği ile birlikte tekrar eski hareketliliğine doğru yönelmeye başladı.

2015 yılından itibaren Türkiye'de en fazla konut alımı sırasıyla Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Rusya Federasyonu vatandaşları tarafından yapıldı.

2017 ilk yarıyılı itibari ile de bu sıralamanın değişmediğini söyleyebiliriz.

2017 ilk yarıyılında, Suudi Arabistan ve Irak vatandaşlarına yapılan konut satışlarının yabancıya konut satışlarındaki payı yaklaşık yüzde 33 olarak gerçekleşti. 2016 yılı aynı döneminde bu oran yaklaşık yüzde 26 seviyelerinde idi.

2017 ilk yarıyılı değerlendirildiğinde, 2016 yılı aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 2,3 oranında, 2016 yılı II. yarıyılına göre ise yaklaşık yüzde 9,0 oranında büyüme gerçekleştiği görüldü. Bu büyümede en büyük pay Suudi Arabistan vatandaşlarına yapılan satışlar oldu. Çeyrek bazındaki artışı yaklaşık yüzde 149 olarak gerçekleşti.

İller bazında yabancıya konut satışında İstanbul önde!

2017 yılı itibarıyla Türkiye'de konut alımında yabancılar tarafından en fazla tercih edilen iller İstanbul, Antalya ve Bursa oldu. 2015 yılı öncesi Antalya, Aydın ve Muğla'da yoğunlaşan talep 2015 yılından itibaren İstanbul, Bursa ve Yalova'ya kaydı.

Yabancıya konut satışlarının yapılan teşvik ve düzenlemelerle birlikte, 2017 II. çeyreği itibari ile tekrar yükseliş trendine geçtiğini, yeni konut fiyat endeksindeki yavaşlamayla birlikte de bu yükseliş trendinin devam edebileceğini düşünüyoruz.”

TSKB Gamze Ertaş Karcıoğlu yabancıya satış yabancıya konut satışı