kentsel dönüşüm Fikirtepe

Vartaş İnşaat'ın anlaşamadığı evler kamulaştı!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 31.01.2015
Kentsel dönüşümün kalbi Fikirtepe'de evini satmayarak 2 milyon isteyene kamulaştırma ile 27 bina anlaşıldı.
İstanbul'un Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe semtinde 4 yıldır süre gelen kentsel dönüşüm, plan değişiklikleri, anlaşmazlıklar derken devlet duruma el atmıştı. 

Kamulaştırmayı devreye sokan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, arsasındaki hak sahiplerinin 3'te 2'si ile anlaşan firmaların önünü açabilmek için bu kişilerin haklarını satın alma yoluna gitti. 

fikirtepe inatçıcı

Kamulaştırma adı verilen bu işlem ile Fikirtepe'de etrafı kazılan ancak hak sahibiyle anlaşılamadığı için arsa ortasında kalan evde alınmış oldu.

Vartaş İnşaat, Renovia İstanbul projesini hayata geçireceği parseldeki diğer 5 hak sahibi için İstanbul Anadolu 3. Asliye Hukuk Mahkemesi kamulaştırma kararı aldı.

"Ayda 1 milyon 70 bin kira ödüyoruz"

Dün bir basın toplantısı düzenleyen Vartaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, "Bekleme süresinde hak sahiplerine toplam ayda 1 milyon 70 bin kira ödüyoruz. 3 metrekare yeri olan anlaşmak için ‘2 aylık kira bedelini bana ver' dedi. Yani 2 milyon lirayı aşan bedel istedi. Şimdi metrekaresi 9 bin liradan kamulaştı” diye konuştu. 

ömer faruk barata

Kamulaştırma kararının 6 Ocak'ta alındığını belirten Barata, kamulaşan alanın Hazine'ye geçtiğini, kendilerinin Hazine ile kat karşılığı anlaşma yapacaklarını dile getirdi.

Fikirtepe kentsel dönüşüm fikirtepe projeleri