ulaşım noktalarına yakın yerlerdeki gayrimenkuller

Ulaşım ağları gayrimenkul fiyatlarını arttırıyor

Sektörden Haberler Emine Pile 30.10.2015
Gayrimenkul alırken birçok kişinin dikkat ettiği metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına yakınlık yani ulaşım, konut fiyatlarını uçuruyor.
İstanbul'da raylı sistemde döşenen ulaşım ağları bulundukları bölgelere büyük bir değer katarken gayrimenkul fiyatlarını da arttırıyor. Metro, metrobüs, Marmaray ve tren yollarının durak noktalarına yakın bulunan ilçe ve semtlerdeki yüksek konut fiyatları, Habertürk gazetesi ve TSKB Gayrimenkul Değerleme şirketinin ortak çalışmasıyla bir kez daha gözler önüne serildi. 

EN PAHALI RUMELİ HİSARÜSTÜ EN UCUZU GEBZE

İstanbul'da faaliyette olan raylı sistemin geçtiği durak noktalarına denk gelen bölgelerin konut fiyatlarında ne yaşanıyor?

İşte araştırmadan ilgi çekici sonuçlar:

  • Satış fiyatı olarak İstanbul'un en pahalı noktası, metro istasyonlarının bulunduğu ve metrekaresi 18 bin lira olan Etiler ve Rumeli Hisarüstü.  
  • M2-M6 metro hatları üzerinde bulunan Rumeli Hisarüstü durağı, Taksim ile birlikte 55 liralık metrekare kira fiyatlarıyla da dikkat çekiyor.
  • Konut fiyatlarının en ucuz olduğu duraklara sahip yerleşimler; metrekaresi bin 550 lirayla şu anda yapım halinde olan Marmaray-Gebze tren hattındaki Osmangazi-Gebze-Darıca durakları. Bu bölgedeki kiralar da metrekaresi 6.50 lira ile bölgenin en ucuzu.
  • 2013 yılında M3 hattında bulunan Ziya Gökalp Mahallesi'nde satılık metrekare fiyatları yüzde 137.5 arttı. Ziya Gökalp Mahallesi'nde iki yılda satılık konutların metrekare fiyatları 2 bin 100 liradan 3 bin 800 liraya yükseldi.


MAHMUTBEY'DE METREKARE SATIŞ FİYATI 3 BİN 500 LİRA 

  • M3 hattındaki Mahmutbey de metrekare satış fiyatı hızlı artış gösterenlerden... Mahmutbey'de bu rakam bin 800 liradan 3 bin 500 liraya çıktı. Kiralık metrekare fiyatı ise 8 lira seviyesinden 16 liraya ulaştı. 
  • 2011 yılında İstanbul metrosunun M2 hattında hizmete açılan Hacıosman durağının ardından buraya yakın noktalarda yüzde 20'lik artış meydana geldi.

konut yatırımları