<
İdris Güllüce

“Türkiye 2023’te akıllı şehirler ülkesi olacak”

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 29.04.2015
Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, “Türkiye 2023’te akıllı şehirler Türkiyesi olacak” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oluşturdukları "Bulut Kent Bilgi Sistemini" tüm Türkiye'de uygulamaya konulacağını, sistemin ekonomisi kötüye giden küçük belediyelere büyük tasarruflar sağlayacağını belirterek, "Yaklaşık Türkiye'ye 400 milyon lira tasarrufu olacak, artı çok hızlı ve doğru hareket eden, yanlış yapmayan belediyecilik olacak" diye konuştu.

Her belediye için bu tasarruf miktarının farklı olacağını anlatan Güllüce, en az tasarruf eden belediyenin karının minimum 600-700 bin lirayı bulacağını iddia etti. 

Yazılımın "milli" olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Bakan Güllüce, sistem hakkında şu bilgileri paylaştı:

"Modern bir kent bilgi sistemine ulaşmış oluyoruz. Depremle ilgili de çok önemli bilgilere ulaşmış bulunuyoruz. DASK'ın da desteği var bu projede. Türkiye'nin üzerinde uçuyoruz. Ortofoto sistemiyle bunları, yazılımla kent bilgi sistemine aktarıyoruz. Her belediye veya her ulaşmak isteyen en son, en doğru bilgiye ulaşmış olacak. Akıllı Kentler Projesinin merhalesi bunlar. 2023'te inşallah Türkiye, akıllı şehirler Türkiye'si olacak. 2023'te, cumhuriyetimizin de 100'üncü yılı ve muasır medeniyeti yakalamış olan bir Türkiye ile muhatap olacak milletimiz, şimdiden hayırlı olsun."

Bakanlık olarak teknolojide iddialı olduklarını anlatan Güllüce, "Akıllı şehirler aynı zamanda çevreyi koruma anlamına da gelecek bir cümledir" dedi.

İdris Güllüce 2023 Türkiye akıllı şehirler