serdar urfalılar

Türk yapı sektörü Avrupa için atakta!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 27.02.2016
İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi, Paris Batimat'a 16 firma ile katıldı.
İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi, Avrupa'nın en büyük 2'nci yapı fuarı olan ve bu yıl 2 bin 600 katılımcı firma, 350 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan “Paris Batimat 2015”e bünyesinde bulunan 16 firma ile milli katılım gerçekleştirdi.

Fransa'nın Paris kentinde Nord Villepinte fuar alanında iki senede bir düzenlenen ve bu yıl 2 bin 600 firma, 350 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan “Paris Batimat 2015” fuarının önemine vurgu yapan İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, “Misyonumuz ve görevimiz Türk yapı malzemesinin değerini bütün dünyaya anlatarak ihracatımızı en üst seviyelere taşımak. Burada bulunan 60 Türk firmasının 16'sı bizim üyemiz olarak milli katılım gerçekleştirmiş durumda” dedi. Avrupa'nın en büyük ikinci yapı fuarı olan Batimat'a bu yıl dördüncü kez katıldıklarına değinen Urfalılar, “İki sene sonra burada Türk yapı sektörü olarak çok daha fazla firma ile yer alacağız. Bu fuar genelde Avrupa ve Fransız ekolünden gelen Afrikalı firmaları buluşturuyor. Avrupa pazarı sektörümüz için çok önemli bir yer taşıyor. Ülke olarak ihracatımızın çoğunluğunun Avrupa'ya olmasına rağmen Türk yapı sektörü olarak hala Ortadoğu, Afrika, Türki Cumhuriyetleri ve körfez ülkelerinde yoğunlaşmış durumdayız. Ürettiğimiz malların kalite olarak Avrupalı firmalardan hiçbir eksiği yok ve fiyat performansı olarakta onlardan daha uygunuz. Biz bu kalitemizi katıldığımız fuarların hepsinde anlatıyoruz ve iş yapmaya başladıkça sektörde ki Türk yapı malzemelerinin kalite algısı yükseliyor. Yaptığımız her anlaşma bize bir sonraki iş için referans oluyor” diye konuştu.

“Türk yapı sektörünün başarısı anlatılmalı”

Türk yapı sektörünün başarısını Avrupalılara anlattıklarını söyleyen Urfalılar, “Katıldığımız fuarlarda ve düzenlediğimiz iş heyetlerinde Avrupalıların Türkiye'deki yapı malzemesi kalitesinden hiç haberlerinin olmadığını fark ediyoruz. Her fırsatta sektörün büyüklüğünü ve kalitesini vurguluyoruz. Biz Türk yapı sektörü olarak mermer ve inşaat demiri ihracatında Dünya, Çelik boru üretiminde ve esnek havalandırma kanalları üretiminde de Avrupa birincisiyiz. Ham çelik, doğal taşlar ve boya ihracatında da yine Dünya ve Avrupa'da söz sahibiyiz. Bunları anlattıkça insanlar şaşırıyor. Gerçekleştirdiğimiz bu milli katılımlar ve ticari heyetler ile farkındalık yaratıyoruz” dedi. 

paris batimat 2015 immib yapı malzemeleri komitesi Paris Nord Villepinte