libya türk müteahhitler

Türk müteahhitlerden Libya açıklaması!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 23.02.2015
Türkiye Müteahhitler Birliği 'Libya'daki siyasi kriz çözülemediği için firmalarımız Libya'daki operasyonlarını küçülttü'
Libya'daki Tobruk Hükümeti tarafından alınan Türk firmalarını bölgeden uzaklaştırma kararı gündeme bomba gibi düştü. Mithat Yenigün yönetimindeki Türkiye Müteahhitler Birliği'nin konuyla ilgili açıklaması şöyle;

Libya Türk müteahhitlerin dünyaya açıldığı ilk pazar olarak her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Coğrafi yakınlık ve süregelen yakın ilişkiler çerçevesinde 1970'lerden günümüze dek Türk müteahhitler tarafından Libya'da 565'den fazla proje gerçekleştirilmiştir. Bu projelerin bedeli 29 milyar ABD Dolarını aşmıştır. 

Diğer taraftan, Libya'da Arap Baharı ve Kaddafi yönetiminin devrilmesinden bu yana geçen 4 yıl sonunda bir düzen sağlanamadığı gibi mevcut güvenlik sorunlarının giderek daha ciddi boyutlara ulaştığı görülmektedir. 

Libya'daki siyasi krizin ve buna bağlı sorunların çözümü yönünde gerek Avrupa ve bölgesel aktörlerin gerek Birleşmiş Milletler'in yoğun çabalarına ve girişimlerine karşın ülkenin yakın bir gelecekte istikrara ulaşması oldukça zor görünmektedir.

Tüm firmalarımız Libya Pazarını yakından takip etmekte, ancak ülkede son döneme kadar faal olan kısıtlı sayıdaki Türk müteahhitlik firması da operasyonlarını küçültmek yoluna gitmiş bulunmaktadır. 

Tobruk hükümetinin yaptığı son açıklamalar konusunda şu ana kadar firmalarımıza ulaşmış herhangi bir tebligat bulunmamaktadır. Yaptırım kararları ve gelişmeler, TMB ve üyelerimiz tarafından yakından takip edilmekte, hükümetimiz ile paylaşılmaktadır.

libya türk müteahhitler libya türk projeler libya türk müteahhitler yaptırım