Murat Kader

“Türk mimarlar için yurt dışında da fırsatlar var”

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 11.03.2015
iki design group kurucu ortağı Murat Kader, MIPIM 2015 “Çağdaş Türkiye Mimarlığı oturumunda konuştu.
Her yıl Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen ve uluslararası bir öneme sahip olan MIPIM gayrimenkul fuarı, İstanbul Ticaret Odası'nın desteğiyle Türk şirketlerinin MIPIM 2015'e katılımın yüksek oluşu memnuniyet oluştururken, fuar alanında ve Türkiye çadırında önemli buluşmalar yaşandı. 

Fuarın önemli oturumlarından biri de iki design group kurucu ortağı Yüksek Mimar Murat Kader, Dr Celal Abdi Güzer, Melkan Tabanlıoğlu, Enis Öncüoğlu gibi önemli mimarların katıldığı “Çağdaş Türkiye Mimarlığı: Küresel Ölçekte Gelişen Olanak ve Kısıtlar” (Contemporary Turkish Architecture: Potential and Limits in Global Scale) başlığıyla 11 Mart Çarşamba saat 11.00'de gerçekleştirildi. 

Oturumda yaptığı konuşmada hem ülkemizdeki eğilimleri ve güncel mimari uygulamalarını, hem de küresel ölçekte edindiği tecrübelere değinen Murat Kader, aynı zamanda son dönemdeki karma kullanım projeleri ve kentsel dönüşüm uygulamalarından gözlemlerini aktardı. 

Ülkemiz çağdaş mimarisinin potansiyel ve limitlerini gözden geçirdiği konuşmasında artık Türk mimarların yurtdışında da tanındığı ve çok önemli iş potansiyellerinin bulunduğunu söyleyen Kader, “Türkiye'deki veya yurtdışındaki projelerimizde iş ortaklarımız ile imza attığımız projeler gösteriyor ki uluslararası platformda da ortak bir dil yakalamayı başardık.

Yabancı yatırımcının ülkemizdeki veya yurtdışındaki projesi için bize ulaşması, birlikte ödüller kazanan projeler hazırlayabilmemiz Çağdaş Türk Mimarlığının büyük yol kat ettiğinin göstergesidir. Avrupa Mimarlık Konseyi 2014 yılına dair araştırma raporlarında dünyadaki en genç mimarların ülkemizde olduğunu tespit etmişti. Bu da bizlere geleceğin kentlerinin hem ülkemizde hem de dünyada Türk mimarlarının etkisi altında olacağını işaret ediyor ve umut veriyor. Bugün ülkemizin gündeminde olan Yabancıların Taşınmaz Edinimi ve Kentsel Dönüşüm konularına bağlı olarak ortaya çıkan taleplerin etkileri projelerimize yansıyor. Tüm dünyada olduğu gibi karma kullanım projelerine talep çok yüksek. Nüfusu artan ve göç alan ülkemizin konut ihtiyacı da artmaya devam ediyor. Kentsel Dönüşüm uygulamaları ile tüm bu talepler de birleşince son dönemde bizlere büyük ölçekteki projeler teslim ediliyor. Parçacıl değil bütüncül projeler üretebilmek de elbette bizim için mutluluk verici. ” diyerek sözlerini tamamladı.  

Kader, sektörün önemli aktörlerinin ve liderlerinin buluştuğu MIPIM'de geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da birikim ve tecrübelerini dünyaya lanse edebilmenin mutluluğunu yaşadığını ekleyerek, Türk mimarları için bu gibi fuarların çok önemli olduğunu söyledi. 

Murat Kader iki design group Çağdaş Türkiye Mimarlığı