Topbaş: BİMTAŞ'ın randevuları Ocak'a kadar dolu

Topbaş: BİMTAŞ'ın randevuları Ocak'a kadar dolu

Sektörden Haberler 08.12.2011 17:03

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, yapıların 'deprem riski' taşıyıp taşımadığını öğrenmek isteyenlerin Boğaziçi İnşaat Müşavirlik A.Ş'ye (BİMTAŞ) yoğun şekilde müracaat ettiklerini söyledi.

BİMTAŞ randevularının Ocak ayına kadar dolduğunu aktaran Topbaş, "Daha erken yanıt almak isteyenler başka kurumları da deneyebilirler." dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb ile görüştü. Topbaş, Rotterdam'ın özellikle Türklerin yoğun olarak yaşadığı kentlerden bir tanesi olduğunu hatırlattı. Bu ziyarette karşılıklı bilgi ve deneyim paylaştıklarını söyleyen Topbaş, insanların refahı için çalışma yürüttüklerini ifade etti.

Ahmed Aboutaleb kendisine içinde su olan bir vazo hediye etmesi üzerine Topbaş, "Dünya çok hızla iklim değişikliği yaşamakta. Doğal kaynaklar hızla tükenmekte. Sağlıklı suya erişimde zorlanmakta. Tüm insanların suyu ne kadar bol olursa olsun suyunu kullanırken çok dikkatli olması gerekir" diye konuştu.

Ahmed Aboutaleb de İstanbul gibi bir şehirle kardeş şehir olmanın çok önemli olduğunu vurguladı. Yıllar içerisinde İstanbul'un gelişimini görmenin kendisini çok mutlu ettiğini ifade eden Ahmed Aboutaleb, sadece hükümet, belediye noktasında değil, insanlar da kendini geliştirdiğini aktardı. 2012'nin Türklerin Hollanya'ya göçünün 50. yılı olacağını hatırlatan Ahmed Aboutaleb, "Bu kapsamda etkinlikler düzenlemeyi planlamaktayız. Rotterdam'da 60 bin kadar Türk çalışıyor. Bu kişiler gerçekten sanatta, politikada, iş hayatında oldukça aktif rollerdeler." ifadesini kullandı.

Görüşmenin ardından gazetecilerin BİMTAŞ'a yapılan müracaatlarla ilgili sorularını yanıtlayan Topbaş, vatandaşların yapılarının deprem riski taşıyıp taşımadığını öğrenmek için BİMTAŞ yoğun şekilde müracaat ettiklerini söyledi. BİMTAŞ'ın müracaatları bir sıraya koyduğunu aktaran Topbaş sözlerini şöyle tamamladı:

"Ocak ayına kadar randevular dolu. Ciddi bir yoğuluk yaşanmakta. Daha erken yanıt almak isteyenler başka kurumları da deneyebilirler. Arzumuz sağlıklı yapılar yapmak, riskleri görmek. Ardından da gerekli adımları atmaktır. Bu konuda belediye olarak her türlü desteğe hazırız."