Tapuda yeni dönem

Tapu işlemleri artık online yapılabilecek

Sektörden Haberler Emine Pile 29.08.2017
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu sahiplerinin taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden online olarak yönetebileceği sistemi hayata geçirdi.
Yeni uygulama, hem vatandaşın işini kolaylaştıracak hem de tapu müdürlüklerinin iş yükünü azaltacak. İşlemlerini web-tapu üzerinden yapacak vatandaş, tapu dairesine gidip imza atacak.

Web tapu e-devlet üzerinden kimlik doğrulama sistemiyle birlikte kullanılabilecek. Vatandaşlar uygulamayla taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyecek. Tapu sahibi, devir işlemleri öncesinde başvurularını web tapu aracılığı ile yaparak kuruma gitmeden işlem sürecini başlatabilecek.

SAHTECİLİĞE ÖNLEM

Sistemin vatandaşların hayatına getireceği bir diğer yenilik de dolandırıcılık ve sahtecilik girişimlerine karşı alınacak önlemler olacak. Bu çerçevede, sistem sayesinde tapu sahipleri, web tapu ile taşınmazları üzerinde işlem yapılmamasına yönelik beyanda bulunabilecek. Tapu sahipleri söz konusu sistem üzerinden yapacağı işlemlerin her aşamasında SMS ile bilgilendirilecek.

ONLINE ÖDEME

Tapu müdürlüklerince web tapudan gelen başvurular yetkili memura havale edilecek, memur tarafından gerekli aşamalar tamamlandıktan sonra işlemi gerçekleştirecek kişiye tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için imza tarihi ve saati SMS olarak bildirilecek. Vatandaşlar elektronik ortamda belgelerini göndererek başvuru yapacak. Başvurunun hangi aşamada olduğunu işlem sorgulama aracılığıyla öğrenebilecek. Harç ve döner sermaye gibi bedeller online ortamda ödenebilecek. 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Altın Emlak'ın Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Türk Medeni Kanunu'nun 1013. ve 1014. maddeleri ile Tapu Sicili Tüzüğü'nün 16'ncı ve 17'nci maddesi uyarınca tapu sicilinde yapılacak işlemlere ilişkin olarak hak sahiplerinin yazılı olarak talepte bulunmaları gerekmekte. Bu uygulama ile E-Devlet sistemi üzerinden işlem başvuruları yapılabilecek. Bu sistem ile başvuru süreci kolaylaşacak, sahte başvuruların önüne geçilebilecek” dedi.

 

Tapuda yeni dönem tapu işlemleri online tapu