Makbule Yönel Maya

Seçimlere rağmen konut sektörü iyi sonuçlar veriyor

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 29.08.2015
TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, bu yılın 2013 verilerine benzediği kaydetti.
Ekonomik süreçlerde dönemsel etkilerin her zaman olduğunu dile getiren TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, bu yılın 2013 verilerine benzediği kaydetti.

Dönemselliğin olumsuz etkisinin şartların iyi olduğu zamanlarda hissedilmediğini ifade eden Maya, piyasaların canlı olduğunu ve yavaşlamaların minimum düzeyde seyrettiğini dile getirerek, “İyi olduğu zamanlarda dönemsellik etkisi çok azdır. 2013'te böyle idi. İnsanlar döneme takılmadan işlerine devam etti. İçinde bulunduğumuz yıldaysa firmalar seçime kalmadan işleri toparladı” dedi.

Seçim beklentisi işlerin bitmesini hızlandırdı

Bu durumun tablolara olumlu yansıdığının altını çizen Maya, “Firmaların gelirleri ve konut satışları açısından ilk iki çeyreğe baktığımızda olumlu ve yüksek bir grafik ile karşılaşırız. ‘Seçimden belirsizlik çıkabilir' beklentisi işlerin toparlanmasını sağlamış. Haziran ve temmuz ayları çalışmış. İlk 6 ayın rakamları yılı kurtaracak” dedi.

Yılın tamamına bakıldığında kredi oranlarının düştüğü dönemlerde kullanıcıların arttığına işaret eden Maya, “İşte o dönemlerde kullanıcı sayısı ve kredi hacmi arttı. 2014 yılı bu açılardan kötü bir seyir izlerken bu yıl iyi geçen 2013'e benziyor” şeklinde konuştu.

Yılın sonu geldi sayılır

Yapılacak erken seçimin piyasaları durgunlaştıracağını öngören Maya, “Eylülde bir şey olmaz, okullar bile açılmayacak. Kasımdan sonra piyasalar bakınır ve bilançolar hesaplanır. Seçimden, yani aralıktan sonra rutin yapılması gerekenler yapılacak ve işler normalleşecek. Örneğin bu eylülde inşaat firmaları küçük çıkışlar yapıp 1000 konutluk değil ama 200 konutla piyasayı deneyecek. Kimsenin oturup bekleme lüksü yok” dedi. 

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

 

TSKB Gayrimenkul Değerleme Makbule Yönel Maya