Bekir Yener Yıldırım

"Piyasalar 12 ay daha idare edebilir"

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 16.09.2015
Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Başkanı Bekir Yener Yıldırım, piyasaların bir yıl daha durumu idare edebileceğini ileri sürdü.
Türkiye'nin 6 ayda iki seçim yaşamasını ve piyasalara etkisini değerlendiren Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Başkanı Yener Yıldırım (TDUB), geçmişten gelen işler sürdüğü için yavaşlamanın pek yaşanmadığını söyledi. Olumsuz beklentinin satın alındığını belirten Yıldırım, “Karamsar olmaya gerek yok. Türkiye ekonomisi bir yıl dayanacak kadar güçlü. Ama ondan sonrasını kaldıramaz. Psikolojik etkenlerle negatif transferler yaşanıyor. Şu andaki durağanlık 6 ay sonra piyasalara yansımaya başlar” dedi.

Kurdaki artış daha fiyatlara karışmadı

Döviz kurundaki yükselişin fiyatlara henüzyansımadığı fikrine katılan Yıldırım, “Bu yükseliş tüketici davranışı ve inşaat maliyetine gecikmeli yansıyacak. Artışı fiyatlara ekleyen olmadı. Fakat sonbahar kontratların yenilendiği mevsimdir. İster istemez bu artışları hayatımızda hissetmeye başlarız” şeklinde konuştu.

Merak etmeyin, gayrimenkul düşmez

Çalkantılı dönemlerin kısa olduğuna inanan Yıldırım, tüketicinin rasyonel bekleyişlerle hareket ettiğini ileri sürerek, “Gayrimenkul piyasasının son 12 yıllık geçmişine baktığımızda gayrimenkul fiyatları kısa periyotlarda düşme gösterse de uzun vadede diğer birçok yatırım aracından daha çok kazandırdı. Mesela İstanbul'da yüzde 20'nin altında düşüş beklenen bir bölge veya ilçe yok. Çünkü Türkiye dinamik ve inşaat sektörüne ihtiyacı olan bir ülke. Halen konuta, ofise ve diğer araçlara ihtiyaç var. O açıdan rahat olalım” diyerek sözlerini noktaladı.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Bekir Yener Yıldırım Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Emlak ve gayrimenkul fiyatları