Özel sektör HES'lere 12 milyar dolar para aktardı!
Haberler / Sektörden Haberler / Özel sektör HES'lere 12 milyar dolar para aktardı!

Özel sektör HES'lere 12 milyar dolar para aktardı!

Sektörden Haberler 15.10.2013 08:19

2002-2013 yılları arasında 286 HES'in işletmeye alındı; 179 HES'in ise inşaatı devam ediyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2002-2013 yılları arasında 286 HES'in işletmeye alındığını; 179 HES'in ise inşaatı devam ettiğini, bu projeler için özel sektör tarafından 12 milyar dolar civarında para harcandığını bildirdi.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken'in yazılı soru önergesini yanıtlayan Eroğlu, HES Projelerinde, suyun ve tabii hayatın korunması ile suyun yöredeki insan, bitki ve hayvanların ihtiyaçlarında kullanılmasının öncelikli olduğunu ifade etti.

Ekonoljik dengenin korunması ve sürdürülebilmesi için gerekli olan; tarım alanları için sulama suyu, tabii hayat suyu, içme ve kullanma suyu ile diğer kadim su haklarından arta kalan su ile enerji üretilmesinin hedeflendiğini kaydeden Eroğlu, şirketler ile imzalanan Su Kullanımı ve İşletme Anlaşmalarında, su havzasının, çevrenin, yöre insanının ve ihtiyaçlarının korunması esasına dayalı olduğunu; aksi davranışların yaptırımlarının anlaşmada belirtildiğini aktardı. Eroğlu, tabii hayat suyu, içme ve kullanma suyu ile diğer kadim su haklarından artakalan su ile enerji üretildiığini ve bu hususun firmalar ile imzalanan su kullanım hakkı anlaşmaları ile teminat altına alındığını ifade etti.

2002-2013 yılları arasında 286 HES'in işletmeye alındığını; 179 HES'in ise inşaat çalışmalarının devam ettiğini bildiren Eroğlu, projelerin DSİ yatırım programlarında yer almadığından kamuya herhangi bir maliyeti olmayacağını, bu projeler için özel sektör tarafından harcanan para 12 milyar dolar civarında olduğunu açıkladı.

Dünya