MIPIM 2017

'MIPIM fuarı gayrimenkul sektörünün en önemli fuarlarından'

Sektörden Haberler 15.03.2017 11:43

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Fransa’da düzenlenen MIPIM 2017 fuarının gayrimenkul sektörü için önemli olduğundan bahsetti.

Fransa Cannes'da düzenlenen Uluslararası gayrimenkul fuarı MIPIM 2017'de basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, MIPIM fuarının gayrimenkul sektörünün en önemli fuarlarından biri olduğunu söyledi.

Turan, bu fuarların amacının ülkelerin ya da şehirlerin gayrimenkul alanındaki potansiyelinin ve yatırım fırsatlarının gösterilmesi olduğunu belirterek, İstanbul Finans Merkezi projesinin çok önemli ve büyük bir proje olduğunu, böyle bir projenin ne Londra'da ne de Paris'te olmadığını ifade etti.
Gayrimenkul sektörünün dünyada ve yakın coğrafyadaki gelişimini yakinen takip ettiklerini vurgulayan Turan, şunları kaydetti:

"Bu kadar önemli bir süreçten geçiyoruz. Türkiye bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Ortaya koyduğumuz performansa bakıldığında, 2003 yılından itibaren TOKİ'nin tarihi gerçekten başarılarla dolu. 2016 yılında sadece 65 bin konut inşa ettik. Şu anda Avrupa'nın bir çok kentinde toplam konut üretimi bizimle eş değer bir rakamda değil. Bu Türkiye'nin gerçekten büyük bir başarısıdır. İstanbul da coğrafi konumu ve insanlara sunduğu yaşam cazibesi itibarıyla henüz oturması gereken rakamlara gelmiş değil. İstanbul hala yatırımcılar açısından çok ciddi potansiyel içeren ülkedir. Bütün türbülanslara rağmen Türkiye'de gayrimenkul sektörü 2016 yılında bütün yılların rekorunu kırdı. 1 milyon 400 bine yakın konutla rekor kırdı." diye konuştu.
TOKİ Başkanı Turan, fuarın amacının finansla gayrimenkul sektörünü bir araya getirmek olduğunu, buraya gelen sektör temsilcilerinin de yatırımcılarla buluştuğunu belirterek, fuarda, Türkiye'yi ve projelerini anlattıkları bilgisini verdi.

İstanbul'un gayrimenkul alanındaki gelişiminin TOKİ'nin varlığı alanından çok stratejik olduğunu dile getiren Turan, "İstanbul'dan gelir elde edemezsek, Emlak Konut gelir elde edemez ise TOKİ sosyal konut yapımında zorlanır. O açıdan bu önemli. Onun için buralarda gayrimenkul yatırımlarının anlatılması çok önemli." değerlendirmesinde bulundu.

M. Ergün Turan, gayrimenkul sertifikasının Türkiye'de çok uzun yıllardır konuşulan bir hadise olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye gayrimenkul alanındaki birikimini kendi finansman modellerinin dışında yeni finansman modelleri ile aşmak zorunda. Nasıl konut hasılat paylaşımı bir modelse Türkiye'nin gelişiminde, gayrimenkul sertifikası da bir model. Biz bunun başarılması için çok ciddi emek veriyoruz. İlk gayrimenkul sertifikası ihracını yapacağız. Gayrimenkul sertifikası, özellikle Körfez ülkelerindeki birikmiş sermaye için gelecekte önemli bir alternatif olacak." şeklinde konuştu.