satılık şato

Krallar gibi yaşamak için satın alabileceğiniz 10 şato!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 19.09.2015
Krallar gibi yaşamak hiç bu kadar olmamıştı. Zamanında kralların, derebeylerinin, prenslerin yaşadığı mekanları parasını vererek almak artık mümkün.

1. Bran Şatosu, Romanya

bran şatosu

Daha ziyade Drakula şatosu olarak bilinen Bran şatosu Transilvanya, Romanya'da. 14. yüzyılda inşa edilmiş olan bu şatoda 57 oda bulunuyor. Halen Kraliçe Victoria'nın mirasçılarının elinde bulunan bu şatoyu 80 milyon dolara almanız mümkün. Ulaşımı kolay, ancak ısıtması biraz masraflı.

2. Lickleyhead Şatosu, İskoçya

Lickleyhead

Yedi yatak odası, müştemilatı bulunan şatomuz Aberdeen'de yer alıyor. Hoş bir sayfiye mekanı, özellikle yazlık olarak kullanım için ideal. sahibi pazarlıksız 1.5 milyon dolara bırakmayı düşünüyor.

3. Tiffany Şatosu, Kansas, ABD

3. Tiffany Şatosu, Kansas, ABD

Amerika'da şatonun ne işi var demeyin, 100 yıllık mazisi olan bu şato 8. defa el değiştirmeye hazırlanıyor. Neden bu sefer sizin olmasın? Listemizin en uygun fiyatlı ikinci şatosu, sadece 600 bin dolar. Şato adını Kansas'ın ilk göz doktorundan almış bu arada.

4. Woodstock Şatosu, Connecticut, ABD

Woodstock Şatosu, Connecticut, ABD

Listemizin en uygun fiyatlı ikinci şatosu gibi, en pahalılarından biri de yine Amerika'dan. Her ne kadar Orta Çağ'dan kalmış olmasa da görünüşü aynen Orta Çağ şatoları gibi. Fiyatı ise 45 milyon dolar, ancak pazarlık payı var.

5. Belvelly Şatosu, İrlanda

Belvelly Şatosu, İrlanda

İşte listemizde yer alan en ucuz şato, 13. yüzyılda yapılmış olan Belvelly şatosu sadece 300 bin dolar. Bir hayli bakım gerektiriyor, ancak döner merdiveni, ölüm kuyusu gibi mekanlarıyla aklınızı alabilecek bir yer.

6. Versailles Şatosu, Alabama, ABD

Versailles Şatosu

Gerçek Versailles Sarayı değil elbette, onun Alabama'daki kopyası bu yer. Alabama'daki en büyük ev, 15 yatak odası, 22 banyosu var. Bahçesinden söz etmeye bile gerek yok, günün her saati ışık alan bu evimizin fiyatı sadece 14 milyon dolar. Neredeyse kelepir.

7. Caherkinmonvee Şatosu, İrlanda

Caherkinmonvee Şatosu

1400'lerde yapılmış çok tatlı bir şato. İsmi çok alengirli olduğu için yöre insanı Caher Şatosu demeyi tercih ediyor. 1996 yılında restore edilen şato 4 katlı ve 4 banyosu var. Hemen önünden nehir geçen bu şatonun bahçe alanı da mevcut. Bir derebeyi olmanız için her şey var yani, 1 milyon dolara bakar.

8. Vigny Şatosu, Fransa

Vigny Şatosu

1504 yılında yapılmış olan bu şato Paris'e sadece 45 km uzaklıkta. Sırf bu bile bu gösterişli şatoyu almanız için yeterli bir sebep. 5.7 milyon dolar inanın bu şato için yüksek bir fiyat değil.

9. Villersexel Şatosu, Fransa

Villersexel Şatosu

30 yatak odası ve 15 banyosu olan bu muhteşem şato çok geniş bir alan üzerine kurulu ve 17 milyon dolar vererek içindeki tüm eşyalara da sahip oluyorsunuz! İnanılması güç değil mi?

10. Craigcrook Şatosu, İskoçya

satılık şato

Edinburgh'a sadece 4 kilometre uzaklıktaki bu şato bir peri masalından fırlamış gibi. Charles Dickens, Hans Christian Andersen gibi misafirleri ağırlamışlığı var. 1543 yılında inşa edilmiş bu masal diyarına sadece 9 milyon dolara sahip olmanız mümkün.

Satılık şato Drakula şatosu