Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce

İdris Güllüce'den yapı ustalarına müjde!

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 07.01.2015
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, yapı ustalığı branşında geçici ustalık belgesine sahip toplam 5 bin kişiye eğitim verileceğini bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bu projeyle ülkede sağlıklı yapılaşmanın önemli unsurlarından biri olan yapı ustalarının eğitim alacağını belirtti.

Ustaların eğitimle Merkezi Yeterlilik Kurumunca (MYK) belgeli kalifiye eleman haline geldiğini ifade eden Güllüce, "Bu güne kadar 346 bin 58 yapı ustasına ilişkin düzenlenen geçici ustalık yetki belgesi sayısı dikkate alındığında, inşaat sektöründeki MYK belgelendirme oranının yüzde 2 civarında kaldığı, oldukça düşük olan belge sayılarının hızla artırılması gerektiği öngörüldüğünden 'işinin ehli, aranılan elemanlar' sloganıyla 10 yapı ustalığı branşında usta eğitimine yönelik pilot uygulamalar başlatıldı" bilgisini verdi.

Bu kapsamda ilk olarak betonarme demirci ustalarına yönelik eğitimlerin Ankara'da verildiğini hatırlatan Güllüce, 40 saatlik eğitimi müteakip kursiyerler sınava tabi tutulduğunu ve başarılı yapı ustalarına Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yeterlilik belgesi verileceğini ifade etti.

AA

İdris Güllüce yapı ustalarına eğitim Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ustalık belgesi