<
Hüseyin Oflaz

Hüseyin Oflaz: Şehirleri önce kurup sonra planlıyoruz

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 27.08.2015
Şehir Plancısı ve İmpo İmar YKB Hüseyin Oflaz, önce kurup sonra planladığımız İstanbul'da kurgunun yanlış olduğunu kaydetti.
İstanbul gibi dünya metropolünde zaman, enerji ve maddi imkanların israf edildiğini söyleyen Şehir Plancısı ve İmpo İmar YKB Hüseyin Oflaz, kurgunun yanlış olduğunu kaydetti.

İstanbul başta olmak üzere kentlerin önce inşa edip sonra planlamasının yapıldığını belirten Oflaz, “Böyle yaptığımızda kaosun temelini atmış oluyoruz zaten. İstanbul gibi büyük metropol ve şehirlerde durumun bu hale gelmesinde en büyük neden kaçak yapılaşmadır. İmar afları ile kaçak yapılaşan kentler yasal hale getiriliyor. Trafik, sosyal donatı alanları, ticari alanlar, meskun mahaller ve teknik altyapılar yetersiz kalıyor. Dolayısıyla bir kaos oluyor” dedi.

Bu tür bir yapılaşmanın insanlar arasındaki sosyal adaleti zedelediğine dikkat çeken Oflaz, “Nasılsa af çıkar diye insanlar kaçak yapılaşmaya devam ediyorlar. Gemisini kurtaran kaptan oluyor. Ama yollara, parklara ve diğer yaşamsal faaliyetlere yer kalmadığında facianın resmi tamamlanıyor. O bölgedeki insanlar da sağlıksız yapılaşmanın kurbanı oluyor” diye konuştu.  

Bu tür sorunların bir günde ortaya çıkmadığının kaydeden Oflaz, kaynağın geçmişte aranması gerektiği savundu. “Bu günün problemi geçmişten geliyor” diyen Oflaz, “Bu gün kaçak yapı yok ama siyasi kaygılarla geçmişten gelen birikimleri var. Seçimlerde kaçak katlara göz yumulmuş. Sonra bunlara alt yapı götürülmüş. Altında yatan siyasi belirsizlikler, yanlış politikalar ve beklentiler kentleri bu hale getirmiş. Neticede bunlar yanlış kent politikaların meyveleri” dedi.

Hüseyin Belibağlı/emlaktasondakika.com

Şehir Plancısı İmpo İmar YKB Hüseyin Oflaz Hüseyin Oflaz