Emlak Bülteni

Geçen haftanın yaşananları Emlak Bülteni'nde!

Sektörden Haberler 13.03.2017 15:42

Emlak Bülteni'nde geçen hafta sektörün öne çıkanlarını derledik.

İnşaatçıların yoğun gündemini Emlak Bülteni ile takip etmek daha kolay. Her Pazartesi geçtiğimiz haftanın özetini sizler için çıkarıyoruz.

Gayrimenkul Sertifikası, ilk kez Park Mavera 3'te!

İnşaat sektöründe başlatılan gayrimenkul sertifikası uygulamasıyla ev satın alamayan 'pay'ını alacak. Makro İnşaat'ın Park Mavera 3 projesinde ilk kez uygulanacak olan Gayrimenkul Sertifikası projesi TOKİ garantörlüğünde olacak. Gayrimenkul Sertifikası ile 1 payın fiyatı 42,5 TL olarak belirlendi. Talep toplama dönemi 29-31 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek.

TOKİ ve Makro İnşaat iş birliğiyle inşa edilen Park Mavera 3 Projesi'nin belli bir kısmı, paylara bölünecek ve paylar, inşaatın teslim süresi olan 36 ay boyunca Borsa İstanbul'da işlem görecek. Bölünen paylar doğrultusunda inşaatın teslim süresi olan 36 ay boyunca Borsa İstanbul'da işlem görecek sertifikalarla, dileyen herkes projeye ortak olabilecek.

Ön ödemeli konut satışı yeniden düzenlendi

Ön ödemeli konut satışında yapılan yeni düzenleme ile tüketicinin 36 ay olan cayma hakkı 24 aya düşürüldü. Tüketicinin sözleşmeden ilk 3 ay içinde vazgeçmesi halinde satıcı, sözleşme bedelinin yüzde 2'si, 3-6 ay arasında vazgeçmesi halinde yüzde 4'ü, 6-12 ay arasında vazgeçmesi halinde ise yüzde 6'sına kadar tazminat isteyebilecek.

Nef, 2017'de 1,9 milyarlık 4 proje yapacak!

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, 2017'de Basın Ekspres, Kandilli, Beykoz ve Bodrum Gölköy'de olmak üzere 4 proje inşa edeceklerini belirtti. 4 projenin yatırım değeri 1,9 milyar TL şeklinde açıklandı. Erden Timur, Nef'in 2016 yılında 1,3 milyar TL ciro elde ettiğini duyurdu. Anadolu yakasındaki ilk projesini Sancaktepe'de inşa eden Nef, yoğun ilgi nedeniyle Kandilli ve Beykoz için kollarını sıvadı.

Fi Yapı mağdruları için müjdeli haber!

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli 5 bin 500 konut satıp teslimatlarını yapmayan Fi Yapı mağdurlarına müjdeli haberi verdi. Ohal kapsamında yönetimi kayyuma geçen Fi Yapı'nın bir arazisi olduğu ve bu arazinin paraya çevrilerek mağduriyetleri gidereceklerini belirtti. Arsanın değeri 250 milyon lira şeklinde açıklandı.