MES Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vekili Erhan Ünal

‘Fuar, Dubai’de değil de İstanbul’da gibi’

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 09.09.2015
MES Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erhan Ünal, Cityscape Fuarı'nı ve sektörü Emlaktasondakika.com’a değerlendirdi.
Gayrimenkul sektörünün en önemli fuarlarından Dubai Cityscape Global 2015 Fuarı tüm heyecanıyla devam ediyor. MES Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erhan Ünal, sadece Emlaktasondakika.com için hem fuar hem de sektör değerlendirmesinde bulundu.

Katılımdan memnunuz

Fuara ikinci katılışımız. Daha önce projeyi ilk Cityscape Fuarı'nda tanıtmıştık. Siz de biliyorsunuz ki burada daha çok acentalarla görüşmeler oluyor. Birçok acentayla görüştük. Daha önce satışa çıkmadığımız iki koru bloğumuz var. Onlarla ilgili görüşmeler yaptık. Şu an için memnunuz. 

Fuar sanki Dubai'de değil de İstanbul'da yapılıyor

Bu fuar Dubai'de yapılıyor ama buradaki Körfez vatandaşları da burası sanki İstanbul gibi diyorlar. 60'ın üzerinde Türk firması fuara katılım yaptı. Cityscape İstanbul'da aynı düzeyde olacaktır. 

Türkiye'yi güvenli bir liman olarak görüyorlar

Türkiye her ne kadar bu ara sıkıntıda da olsa, Araplar ülkemizi hem güvenli bir liman, hem de yaşam tarzlarına uygun olarak görüyor. Özellikle bu sıralar doların da onların yönünde avantajlı konuma gelmesi de yatırım yapmalarını büyük ölçüde etkiliyor.

Yüzde 100 prim yapan dairelerimiz var

Arapların projemize ilgisi yoğun. Özellikle havaalanından sonraki bölümü yeni İstanbul diye adlandırıyorlar. Projemizin gerek lokasyonu gerekse de yanındaki korusu ve hemen metrobüs durağının yanında olması yatırımcının ilgisini her zaman yüksek tutuyor.

West Side projesi 1115 konuttan ve 116 dükkandan oluşuyor. Şuana kadar 600'e yakın daire, 35'e yakın da dükkan satışı gerçekleşti. Müşterilerimiz şu ana kadar yüzde 50'ye yakın prim yaptı. Hatta proje bitmemesine rağmen yüzde 100'e yakın prim yapan dairelerimiz de var.

Erken seçim piyasayı tatil havasına soktu

Sadece inşaat sektörünü değil, bütün sektörleri etkileyen erken seçim ile genel bir tatil havası esti piyasalarda. Kuyumcusu, tekstilcisi para kazanacak ki inşaata yatırım yapılsın. Diğer firmalarla da yaptığım görüşmeler doğrultusunda, şirketler planlarını seçim sonrasına göre yapıyor. Ama bu durumun düzeleceğini düşünüyorum.

Ayşe Özlem Kuruca/Emlaktasondakika.com

 

Erhan Ünal West Side Cityscape Cityscape Fuarı 2015