Evim Kadıköy / Anka Yapı

Anka Yapı firmasının Evim Kadıköy projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
Şemsettin Aydın

Fikirtepe artık Şemsettin Aydın’dan sorulacak

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 30.03.2015
Fikirtepe’nin kentsel dönüşümü için yıllarca uğraş veren Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın, kendini bu sorunların çözümüne adadı.
Fikirtepe'de 80 milyon dolar yatırımla iki etapta 1121 konut inşa etmek üzere harekete geçen Baysaş İnşaat, bölgenin önde gelen firmaları arasında yer alıyor. İlk etapta inşaat çalışmalarına devam eden firma, ikinci etapta da yıkımlara Şubat 2015'te başladı. Baysaş İnşaat projenin ilk etabında 541, ikinci etabında da 580 konut ve ticari üniteler inşa etmeyi planlıyor.

Bölgede yıllardan bu yana sorunların devam ettiğine dikkat çeken Şemsettin Aydın bunların sonlanması için kendini feda etti. Bölgede faaliyet gösteren diğer firmalar ile bir araya gelen, Fikirtepe Platformu'nun temellerini atan Aydın, bu sorunların çözümü için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na kadar gitmeyi göze alıyor. 

Tek isteğini “Fikitepe'nin temize çıkması” olarak ifade eden Şemsettin Aydın, vatandaşın sorununu çözmek için kafa yoruyor, formüller üretiyor. 

“Fikirtepe'nin her tarafını çözeceğim” diyecek kadar iddialı konuşan Aydın, tesbit ettiği 4 sorunu ve cevaplarını şöyle sıralıyor:

1-    Hakem heyeti eksikliği

Müteahhit ile hak sahiplerinin arasındaki sorunları çözecek hakem heyetinin eksikliği yaşanıyor. Örneğin bir adaya iki firma girerek vatandaşa farklı vaatlerde bulunmuş. Bu tür sorunları çözmek için uzlaştırıcı etik kuruluna ihtiyaç var. Bunu ancak devlet yapabilir.

2-    Altyapıların organizasyonu

Yol, elektrik, su ve doğalgaz gibi temel sorunların alt yapı eksiği var. Yeni nüfusa göre bunların nasıl organize edilmesi gerekiyor. Bu konularda Çevreve Şehircilik Bakanlığı ve İBB ile görüşülüyor. İstişareler yapılıyor.

3-    Master plan eksikliği

Donatı alanlarının tasarımı, yeşil alan, okul, cami, kreşi ve sağlık kuruluşlarına nasıl doğru yer ayrılacak? Bununu içinde Aydın doğru master planı yapılmasının şart olduğunu söylüyor.

4-    Algı operasyonu yönetimi

Bir de Fikirtepe'deki kentsel dönüşüm çalışmaları Türkiye'deki tüm diğer dönüşüm faaliyetlerini birinci dereceden ilgilendiriyor. Bu algı operasyonları doğru yönetilmeli. 

Bu sorunları ve çözüm yollarını dört başlık altında dile getiren Aydın, Fikirtepe Platformu'nun yarı resmi bir kuruluş olduğunu belirtiyor. İBB ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nden temsicilerin de yer aldığını söyleyen Aydın, şeffaf bir kurum olduklarını dile getiriyor.

İstanbul 216 İletişim Bilgileri;
Web: http://istanbul216.com.tr/
Telefon: 444 9 101

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Fikirtepe kentsel dönüşüm Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın İstanbul 216