Feyzullah Yetgin: İnşaat sektörü, ekonomi çarkının en önemli dişlisidir!

Feyzullah Yetgin: İnşaat sektörü, ekonomi çarkının en önemli dişlisidir!

Sektörden Haberler 29.12.2012 15:45

2013 yılında inşaat sektöründe yaşanacak büyümenin genel ekonomideki büyümenin üzerinde bir seyir izleyeceği söyleyen Feyzullah Yetgin, inşaat sektörünün ekonominin en önemli dişlisi olduğunu belirtti

 

Ekonominin çarkının en önemli dişlilerinden birinin inşaat sektörü olduğunun altının çizen Çalık GYG Genel Müdürü Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, 2013 yılında inşaat sektöründe yaşanacak büyümenin genel ekonomideki büyümenin üzerinde bir seyir izleyeceği ifade etti. 
 
Özellikle önümüzdeki dönemde mütekabiliyet yasası ile yabancı yatırımcının Türkiye'ye aktaracağı kaynak ve iç dinamiklerin sektörü hareketlendireceğini söyleyen Yetgin, “Konut satın almayı planlayanlar açısından da her ne kadar olması gereken oranların üzerinde olsa da konut kredi faizlerinde yaşanan düşüşler 2013 yılında konuta olan talebi canlandıracak ve piyasayı hareketlendirecek. İçinde bulunduğumuz döneme baktığımızda fiyatlar açısından da konutta “alım” döneminde olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz” diye konuştu. 
 
İnşaat sektörünün pek çok yan sektörü de besleyen lokomotif sektörlerden birisi olarak önem arz ettiğini ifade eden Yetgin, “Kentsel yenileme projeleri sektöre istihdam ve büyüme anlamında bir hareket kazandırmakla birlikte, Türkiye'de özellikle de İstanbul üzerindeki yıpranmış kabuğun yenilenmesi için önemli bir fırsattır” dedi.
 
Mütekabiliyet yasasının ise Türkiye'nin marka değerini arttıracak bir girişim olduğunu vurgulayan Yetgin, yasa ile birlikte Ortadoğu ve Arap ülkelerinden önemli bir kaynağın Türkiye'ye taşınacağını aktardı.
 
Tarlabaşı ilk yenileme projesi oldu
 
Gap İnşaat'la birlikte uzun yıllardır yurt dışında ürettiğimiz projelerle önemli bir bilgi birikimi ve deneyime sahip olduklarını ifade eden Yetgin, “Bu deneyimi şimdi de Türkiye'deki projelerimize taşıyoruz. Toplam 4 milyar dolarlık portföy büyüklüğüne sahibiz” dedi. Yetgin, şunları söyledi: “Şuan devam eden projelerimiz arasında Üsküdar Altunizade'de Emlak Konut GYO ile gelir ortaklığı modeli ile gerçekleştirdiğimiz Şehrizar Konakları; yine Emlak Konut GYO ile Varyap Gap İnşaat ortak girişimi olarak inşa ettiğimiz Ataşehir'de Finans Merkezi sınırlarında yer alan Metropol İstanbul; Türkiye'de kamu ve özel sektör ortaklığıyla yapılan ilk yenileme projesi olma özelliği taşıyan "Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi ve Fatih Belediyesi önderliğinde geliştirilen Fener-Balat-Ayvansaray yenileme projesi bulunuyor.”
 
Yavuz Karaman