konut kredi,

'Faiz indirimi konut faiz oranlarına da yansıyacak'

Sektörden Haberler Emine Pile 21.04.2016
TCMB'nin faiz indiriminden sonra konutta alıcı da satıcı da bu indirimin kredi faiz oranlarına yansımasını bekliyor.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) iki ayda faiz koridorunun üst bandında toplamda 75 baz puan indirim yapması konut alacaklarda da satacaklarda da kredi oranlarının düşmesi yönünde beklenti oluşturdu. Konut sektörünün üreticileri de tüketicileri de bankaların bir an önce faiz indirimine gitmesini bekliyor.

Konut sektörünün temsilcileri, TCMB'nin bu ayki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz koridorunun üst bandını yüzde 10,50'den yüzde 10'a düşürmesini Anadolu Ajansı'na değerlendirdi.

AYİDER: "İsteğimiz oranların biran önce yüzde 1'in altına inmesi"

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, uzun zamandır piyasalarda marjinal fonlama oranında faiz indirimi beklentisi olduğunu belirterek, TCMB'deki başkanlık değişiminden sonra ilk toplantıda faiz indirimi kararı geldiğini anımsattı. 

İnşaat sektöründe hem müteahhitler hem de konut alıcıları için yüksek faiz oranlarının büyük sıkıntı olduğunu dile getiren Tavukçuoğlu, bir dönem yüzde 0,60-0,70 bandına kadar inen faiz oranlarının konutu karlı bir yatırım aracı haline getirdiğini söyledi.

Tavukçuoğlu, uzun zamandır oranların yüzde 1,10-1,20 bandında seyrettiğini kaydederek, "Konut alıcıları ancak markalı büyük konut projelerinin özel kampanyaları sayesinde daha düşük faiz oranlarından yararlanabiliyorlardı. Bu projeler dışında ev almak isteyenler için ise yüksek faiz oranları ödeme kısmında ciddi sıkıntı oluşturuyordu" dedi.

Şubatta Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,6 artarak 47 bin 409 olduğunu hatırlatan Tavuçuoğlu, ikinci el konut satışlarının ise yüzde 0,1 azalma olduğunu ancak her iki piyasada da hareketlilik yaşandığını bildirdi.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaatın bu rolünü devam ettirebilmesi için konut satışlarının da devam etmesi gerektiğinin altını çizen Tavukçuoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yüzden faiz indirimi konut faiz oranlarına da yansıyacaktır. Bizim isteğimiz ve beklentimiz faiz oranlarının yüzde 1'in altına inmesidir. Çünkü biliyoruz ki, özellikle orta sınıf için konut alımlarında konut kredi faizleri oldukça önemli. Faiz indirimi onların konut alımlarını harekete geçirecektir. Taşınmaların artmaya başladığı bahar aylarıyla birlikte konut satışlarında da artış meydana geldiğini düşünürsek, kısa vadede ilk beklentimiz, konut satışlarının daha fazla artacağı yönündedir. Ancak Merkez Bankası'nın 0,50 oranında daha faiz indirimi yapmasını bekliyoruz ki konut faiz oranları 0,80-.0,90 bandında olabilsin. Böylesine konut faiz oranının uzun vadede etkisi, insanlar tercihlerini kısa dönemli taksitlerden ziyade konut kredilerini 10 yıl gibi çok uzun vadede ödemekten yana kullanacaklardır. Ayrıca oturmaktan ziyade konut alımı, yatırım aracı olarak yeniden popüler hale gelecektir."

Demir: "Kısa vadede yüzde 1,10'un altını görür"

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, faiz üst koridorunun 50 baz puan indirilmesinin tatmin edici olmadığını belirterek, "Ancak yeni başkan 'Merak etmeyin ben istikrar sağlayacağım' dedi. Bugün yarım puan indiğine göre önümüzdeki günlerde bu düşüş devam edecektir. Bu düşüşle daha istikrarlı günler bizi bekliyor" dedi.

Artık topun bankalarda olduğunu ve onların da harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan Demir, "Bankaların üst yöneticilerinin söylemleri konut kredilerinin ve ticari kredilerin oranlarının mayıs sonu, haziran gibi 1'lerin altına doğru ineceği yönünde" diye konuştu.

Demir, TCMB'nin bundan sonraki toplantısından da bir indirim beklediğini kaydederek, artık Türkiye'de taşların yerine oturmaya başladığını aktardı.

Kısa vadede konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1,10'un altına düşmesini beklediklerini dile getiren Demir, "Ancak faizlerin düşme söylentileri alıcıları beklemeye geçiriyor. Bir an önce bankalar konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmeli. Yüzde 1'e düşmesi bile oturma amaçlı konut almak isteyenler için bir fırsat olacaktır, az da olsa katkı sağlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

konut kredi faiz indirimi