emlakçıyı aradan çıkaran müşteri

Ev almak isterken mahkum olmayın!

Sektörden Haberler Emine Pile 14.01.2015
Emlakçı aracılığıyla beğendiği evi gezen fakat ev sahibiyle anlaşan müşteri artık ceza alacak.
Ev almak için emlakçı emlakçı gezen fakat bu hizmet karşılığında komisyon ücretini vermek istemeyen bazı müşteriler ev sahibiyle iletişime geçip daha ucuza evi alma yoluna gidiyor.

Üsküdar'da yaşanan benzer bir durum sonrası Yargıtay, emlakçıyı aradan çıkaran müşteriyi mahkum etti ve müşterinin komisyon bedelini ödemesi gerektiğine karar verdi.    

Haber Türk'ten Yasemin Güneri'nin haberine göre, Üsküdar'da emlakçılık yapan bir kişi gazete ve internete ilan verdiği evi görmeye gelen müşteri ile söz konusu evi gezdi. Fakat komisyon ücretini ödemek istemeyen müşteri doğrudan ev sahibiyle görüşerek evi aldı. 

Bunun üzerine emlakçı, evi alan müşteriyi mahkemeye verdi. Müşteriye sözleşmeye aykırı davrandığı için komisyon bedelini ödeme kararı alındı. 

Mahkeme davayı reddetti. Bunun üzerine emlakçı davayı temyiz etti. Yargıtay, emlakçıları sevindirecek bir karara imza attı. Yargıtay, taraflar arasında imzalanan “Emlak komisyoncusuyla müşteri arasında ön akit” başlıklı sözleşmede, “Komisyoncu tarafından gösterilen veya sözle tarif edilerek beyan edilen taşınmazların herhangi birini satın aldığım veya kiraladığım takdirde Emlakçılar Odası'ndan düzenlenen tarife gereği ödemem gereken tarife ücretini ödeyeceğimi kabul ve taahhüt ederim” ibaresinin yazılı olduğuna atıfta bulundu.

Hürriyet 

emlakçı komisyon ücreti emlakçıyı aradan çıkaran müşteri