Erden Timur 'Duygusal kentler tasarlayacağız'

Erden Timur 'Duygusal kentler tasarlayacağız'

Sektörden Haberler 23.01.2014 15:18

NEF Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur 'duygusal kentler' tasarlayacaklarını açıkladı

Gayrimenkul sektörü temsilcilerini bir araya getiren 2. İnşaat ve Konut Konferansı'nda Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, sürdürülebilir kentlerin nasıl planlanması gerektiğini anlattı.   

Bu sene ikincisi düzenlenen İnşaat ve Konut Konferansı'nda Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur,“Sürdürülebilir Kentler, Mega Şehircilik Projeleri ve Kentsel Dönüşüm”konulu oturumda,tüm katılımcıların ilgiyle izlediği bir sunum gerçekleştirdi. Erden Timur, şehir planlamacılığıüzerine değerlendirmeler yaptığı konuşmasında,sürdürülebilir ve futüristik kentler tasarlamak için gerçekleştirdikleri çalışmalar üzerinde durdu.

NEF Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, kamu, özel ve sivil sektörlerin işbirliği ile kentlerin geleceğini kurgulamak amacıyla; Kentsel Strateji Şirketi Kurucu Ortağı A. Faruk Göksu ile beraber hayata geçirilen Kentsel Vizyon Platformu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği ile yürütülen 81 Kent 81 Vizyon projesi kapsamında Türkiye'nin tüm illeri için kent vizyon planları hazırladıklarını belirtti. 

Kentlerin ne istediği önemli

81 Kent 81 Vizyon Platformu'nun çalışmaları kapsamında kentler ile ilgili yapılan çalışmaları Edirne ve Yalova örnekleri üzerinden katılımcılara aktaran Erden Timur, kentlerin gelişiminde izlenecek bir yol haritasının çizilmesi gerektiğinden bahsederek; “Kentlerin öncelikli olarak vizyonlarını belirlemeliyiz. Her kentin vizyonuna uygun strateji oluşturup, ardından kentlerin master planlarını çıkarmalıyız” dedi. Hazırlanan kent planlarının, kentlerin sürdürülebilir bir kimliğe sahip olmalarında belirleyici bir rol oynayacağını sözlerine ekleyen Timur, kentlerin gelişiminin kentin kaynaklarına göre şekillendirilmesi gerektiğini ifade etti.Sadece kentlerin değil, mahallelerin de değişimine kılavuzluk edecek‘Mahalle Rehberleri' ile kaldırım taşından, sokak lambasına kadar düşünülmüş mahalleler için çalıştıklarını belirten Erden Timur,İstanbul'a verilen zararı ise “İstanbul'un sesi çıksa, bu kadar eziyet edemezdik‘' şeklinde açıkladı.

Anadolu'daki iş potansiyeli artırılmalı

81 Kent 81 Vizyon projesi kapsamında gerçekleştirdikleri çalışmaların yüzde 70-80'inin Anadolu kentlerini kapsadığını vekalkınmanın çok yönlü olabilmesi için teşvik modelleri geliştirilmesi gerektiğinden bahseden NEF Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur,Anadolu kentlerindeki iş potansiyelini arttıracak yatırımlar ile İstanbul'daki büyük şirketlerin de bu gelişime destek verebileceklerini belirtti.

Mutlu seslerin duyulacağı duygusal kentler

Erden Timur; “Sürdürülebilirlik sadece çevresel boyutta değerlendiriliyor. Kentlileri işin içine katmak ve duygusal kentler tasarlamak gerekiyor. Nef olarak amacımız; mutlu sesler duyacağımız duygusal kentler tasarlamak” diyerek konuşmasına devam etti. Timur, bu kapsamda Kentsel Vizyon Platformu ile birlikte kente ve kentlilere değer katacak, içinde yaşayanlara mutluluk verecek yaşam alanları tasarlamak için 81 Kent 81 Vizyon, Kentsel Vizyon Atölyesi ve Mahalle Rehberi gibi projeler dışında da birçok çalışma yürüttüklerini belirtti.