Yusuf Cebeci

Cebeci Group lojistiğe 500 milyon dolar yönlendiriyor

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 23.03.2015
İstanbul’da sorunsuz ve geniş arsa arayışı sırasında lojistik sektörü ile tanışan Cebeci Group, şimdi 500 milyon dolarlık yatırım kurguluyor.
Geniş arsaları geliştirip ruhsatlarını alarak inşaat sektörüne taşımak isteyen Cebeci Group sürpriz bir şekilde yeni bir iş kolu ile tanıştı. Gebze OSB alanındayken bir armatörün arsalarını satın aldığını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Cebeci bunun üzerine gayrimenkul geliştirmeye ağırlık verdiklerini kaydetti. Bu arada lojistik depoculuk ile tanıştıklarını söyleyen Cebeci, “Türkiye lojistikten çok para kazanabilecekken bu alan boş kalmış. Dünyadaki firmalarla kıyasladığımızda gecekondu gibi kalıyoruz. Bunu karşılayacak yangın, terör, güvenlik, iklimlendirme, taşıma gibi imkanları karşılayamıyorlar ve sigorta yapılamıyor” dedi.

500 milyon doların ayak sesleri

Dünyadaki örnekleri yerinde incelediklerini ve çok geri kaldığımızı vurgulayan Cebeci, “Geniş arsalar ile meşgul olurken Mermerler ve Yılsan'ın kendilerine ortaklık teklif etti. Bunlara ilaveten bir diğer ortağımız ile 4 firma olarak Halk Bankası'ndan Kocaeli'nde 739 dönüm arazi satın aldık. Devlet büyüklerine danışarak Türkiye'nin lojistik mal sevkiyatında çok avantajlı konumda olmasına rağmen depoculukta çok geri olduğunu anlattık. Şimdi bu arazimize 500 milyon dolar yatırım yaparak dünya standardında bir lojistik köy kurmak üzere kolları sıvadık” dedi.

Alınacak çok yol var

Türkiye'de güvenliği sağlayabilmek için depo değil lojistik köye ihtiyaç olduğunu belirten Cebeci, “Organize sanayi bölgeleri gibi olmalı. Bu alanların sigortaların kapsayacağı bölgelerde kurulması gerekiyor. O zaman katma değeri yüksek ürünler Türkiye'de depolanabilir. Türkiye bu konuda hızla ilerliyor. Bu kulvar geliştirilebilir” diyerek sözlerini noktaladı.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Cebeci Group lojistik Yusuf Cebeci Cebeci Group Gebze OSB