bağdat caddesi

‘Cadde'de en büyük sorun emsal paylaşımı’

Sektörden Haberler Merve N. Güreş 08.09.2015
Bağdat Caddesi’nde vatandaş ile müteahhit arasındaki sorunları çözmeye yönelik çalışmalar yapan firmalar, büyük bir başarıya imza atıyor.
Kentsel dönüşüm sürecinde özellikle hak sahipleri zorlu bir süreçten geçiyor. Güvenilir olmayan pek çok firma bu sürecin tıkanmasına neden oluyor. Burada devreye kentsel dönüşüm ve gayrimenkul hizmetleri veren firmalar giriyor. Bazı hak sahipleri ise kendin yık-yap modelini tercih ediyor. Bölgede başarılı işlere imza atan bu firmalardan biri olan Anahtar Proje Kentsel Dönüşüm Hizmetleri ve Gayrimenkul Geliştirme Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Arif Murat Kökbudak, yaşanabilecek sorunları ortadan kaldırdıklarını ve dönüşümün önünü açtıklarını söylüyor.

 Anahtar Proje Kentsel Dönüşüm Hizmetleri ve Gayrimenkul Geliştirme Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Arif Murat Kökbudak

Anahtar Proje'nin çıkış noktası nedir?

Firmamız yüklenici firmalar ile kat malikleri arasında köprü oluşturmak, A'dan Z'ye bütün hizmetleri sunmak adına ortaya çıkmıştır. Mimari çözümler ve analizler, teknik idari şartnamelerin hazırlanması, gayrimenkul sözleşmelerindeki maddelerin belirlenmesi, değerlemenin yapılması gibi birçok konuda hem maliklere hem yüklenici firmalara büyük kolaylık sağlamaktadır. Firmamız cadde üzerinde ve çevresinde 20'den fazla projeye danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bağdat Caddesi'nde kentsel dönüşümde hangi model daha çok tercih ediliyor?

Cadde üzerindeki binalarda emsaller kullanıldığından dolayı daha çok satın alma tercihi ile yükleniciler binaları yenilemekteler. Ama paralel caddelerde kat karşılığı projeler devam etmektedir.

Kentsel dönüşümde kendin yık-yap modeli nedir?

Bu model daha çok emsali olmayan binalar için yenileme yapmaları açısından banka kredisiyle, devlet desteği sayesinde oluşan bir yapıdır.

Bu modelin artı ve eksileri nedir?

Bu modelde kat malikleri var olan metrekarelerini yüksek ölçüde koruyarak evlerini, binalarını yenilemeye gitmektedir. Yüklenici firmalarda hızlı bir şekilde yaptıkları işin karşılığını almaktadır. Yüklenici firmalar için eksi tarafı kar marjlarının kat karşılığı sözleşmelerine göre daha az oluşudur.

Evini bu kapsamda yenilemek isteyen bir hak sahibi nasıl bir yol izlemeli?

Anahtar Proje'ye başvuru yaparak ilgili yönlendirmeleri firmamızdan alabilirler.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=ba%c4%9fdat+caddesi+kentsel+d%c3%b6n%c3%bc%c5%9f%c3%bcm'>bağdat caddesi kentsel dönüşüm</a>

Kentsel dönüşümde müteahhit ile mal sahibi arasında en çok hangi konularda anlaşmazlık yaşanıyor? Yaşanan ilginç olaylar var mı?

En büyük sorun metrekarelerin dağılımında emsal paylaşımında yaşanmaktadır. Bununla birlikte kira ödemeleri, teminat mektubunda ki taleplerde firmalar ile malikler arasında anlaşmazlıklara yol açmaktadır.

Vatandaş, kentsel dönüşüm hizmeti alacağı aracı firmayı seçerken nelere dikkat etmeli?

Firmanın geçmişi, yapmış olduğu projeler, finansal yapısı ve vizyonunu iyice incelemeleri gerekmektedir. Firmamız kat maliklerine bu seçimlerinde yardımcı olup en iyi çözümü sunmaktadır.

Bağdat Caddesi'ndeki kentsel dönüşüm projelerinde yapılan yanlışlar neler?

Kat malikleri maalesef kendi haklarını çok net olarak bilmemektirler. Çevrelerinden duydukları bilgilerle hareket etme noktalarında da hatalı kararlar almaktadırlar. Bu durum yüklenici firma ile ilişkileri de belirli bir süre sonunda koparma noktasına geldiğinde dönüşümler durmaktadır. Anahtar Proje olarak biz öncelikle binaların analizini mimari anlamda yapıp, devamında kat malikleri ile birlikte uygun teknik ve idari şartnameleri yazmaktayız. Sonrasında değerleme ile şerefiyeleri belirleyip ilgili sözleşme ile özel ihale şeklinde yüklenici firmalara dönüş yapmaktayız. Bu durumda işlemler çok rahat ve iki taraf açısından zamanlama konusunda da çok hızlı sonuçlar getirmektedir.

Bu konudaki devlet desteğini ve politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kapsamında ciddi anlamda destekler sağlamaktadır. 6306 sayılı yasa kapsamında iyileştirmeler yapılmaya devam etmektedir.

Merve N. Güreş/Emlaktasondakika.com

bağdat caddesi kentsel dönüşüm