Ahmet Metin Karadayı

Ahmet Metin Karadayı kefaletle tahliye oldu

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 23.07.2016
Maketten satışa sunduğu konutları teslim etmediği gerekçesiyle 692 yıldan 2 bin 400 yıla kadar hapsi istenen Ahmet Karadayı, kefaletle serbest kaldı.
Erzurum'da, maketten satışa sunulan ancak inşa edilmeyen konut projeleriyle nitelikli dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla 692 yıldan 2 bin 400 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan firma sahibi Ahmet Metin Karadayı, kefaletle tahliye edildi.

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, mağdurlar ve avukatları, tanıklar ile video konferans yöntemiyle, Bursa E Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan sanık Ahmet Metin Karadayı katıldı.

Duruşmada, belediyeye yapılan ruhsat başvurusuna ilişkin, ilgili belediye bürokratları tanık olarak dinlendi.

Sanık Karadayı, usulüne uygun olarak ruhsat başvurusunda bulunduklarını savundu.

Dava konusu inşaat projelerinde mağdur olan vatandaşların sıkıntısını en kısa sürede gidereceğine söz verdiğini dile getiren Karadayı, mahkemeden tahliyesini talep etti. 

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Karadayı'nın 150 bin lira nakdi kefaletle tahliyesine ve yurt dışına çıkış yasağının devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Karadayı Konut Yapı Mimarlık Mühendislik İnşaat Taahhüt Firmasının sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Metin Karadayı'nın, Palandöken ilçesi sınırları içinde bir kısmını Büyükşehir Belediyesinden ihale yoluyla aldığı, bir kısmını da konut karşılığı müştekilerden topladığı parseller üzerinde hazırladığı konut projesini inşa etmeyerek para ya da arsa karşılığı satış yaptığı, önceden 200 olan, soruşturma aşamasında 346'yı bulan müştekiyi dolandırdığı belirtilmişti.

Karadayı hakkında her müşteki için ayrı ayrı 2 yıldan 7 yıla kadar olmak üzere toplam 692 yıldan 2 bin 400 yıla kadar hapis istemiyle açılan davayla ilgili Asliye Ceza Mahkemesi, suçun niteliği itibarıyla görevsizlik kararı vermişti. Bunun üzerine iddianame, Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti. 

Ahmet Metin Karadayı