Ağaoğlu Şirketler Grubu

Ağaoğlu'ndan reklam filmi hakkında flaş açıklama!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 25.02.2015
Ağaoğlu Şirketler Grubu, reklam kampanyasında Türk Bayrağı kullandığı gerekçesiyle reklam filmini yasaklatma girişimine tepki gösterdi.
Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, yeni kampanyasını anlattığı reklamda Türk Bayrağı kullanmasına itiraz edenlere tepki gösterdi. Ağaoğlu yeni reklamın yayından kaldırılması talebinin hiçbir hukuki dayanağı olmadığını söyledi. 

Ağaoğlu Şirketler Grubu'ndan yapılan açıklamada  Bayrak Kanunu'ndaki düzenelemeye dikkat çekilerek, talebin haksızlığı vurgulandı: 

"RTÜK üyesi Ali Öztunç'un habere konu dilekçesinde de aktardığı üzere, Türk Bayrağı Kanunu'nun 7. Maddesinin 2. Fıkrası:  “Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun AMBLEM, FLAMA, SEMBOL VE BENZERLERİNİN ÖN VEYA ARKA YÜZÜNDE, ESAS VEYA FON TEŞKİL EDECEK ŞEKİLDE KULLANILAMAZ.” hükmünü içermektedir. Anılan hükümden de açıkça anlaşılacağı gibi, Türk Bayrağı'nın, AMBLEM, FLAMA, SEMBOL VE BENZERLERİNİN ÖN VEYA ARKA YÜZÜNDE ESAS VEYA FON TEŞKİL EDECEK ŞEKİLDE kullanımı yasaklanmıştır. Reklam filmimizde Kanun'un yasakladığı şekilde bir uygulama ve görüntü yoktur. Yine, habere konu dilekçede sözü edilen Türk Bayrağı Tüzüğü'nün 18 ve devamı maddelerinde de, Türk Bayrağı'nın reklam filmimizdeki şekilde kullanılmasını yasaklayan bir hüküm bulunmamaktadır." 

İşte o reklam filmi;

Ağaoğlu reklam Ağaoğlu Şirketler Grubu