Aziz Torun 5. Levent
Haberler / Sektörden Haberler / 5. Levent’te en kazançlı çıkan Vakıflar oldu

5. Levent’te en kazançlı çıkan Vakıflar oldu

Sektörden Haberler 18.04.2015 12:42

Kiptaş ve Torunlar GYO’nun birlikte geliştirdiği 5. Levent, ulaşım olanakları, eğitim yapısı ve nitelikli projesi ile dikkat çekiyor.

Kiptaş ve Torunlar GYO'nun Alibeyköy'deki 516 dönümlük arsa üzerine birlikte geliştirdiği 5. Levent'in ayrıntıları belli oldu. Hesaplara göre projeden en kazançlı çıkan, arsadaki aslan payının sahibi Vakıflar Genel Müdürlüğü.

5. Levent'in tanıtım toplantısında konuşan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, TEM'in Alibeyköy kavşağında yer alan projenin sahip olduğu özelliklere değindi. Ulaşım yolu, nitelikli bina yapısı, iyi planlanmış projesi, otoparkları, sosyal donatı alanlarına verilen önem ve Bezm-i Alem Üniversitesi'nin getireceği 15 bin kişilik yapısı ile yaşanacak bir proje olduğunu vurguladı. 

Arsanın büyük kısmı Vakıflar'ın

Projenin ortaklık yapısını ve rakamsal verilerini açıklayan Torun, toplamda 1 milyon metrekare inşaat alanı üreteceklerini belirtti. 516 dönümlük arsanın mülkiyetinin 25 dönümü şahıslara, 340 dönümü Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ve kalanı da Kiptaş'a ait bulunuyor.

Arsa üzerinde geliştirilecek projede 380 konut gecekondu işgalcilerine verilerek hem yerinde dönüşüm hem de sosyal barış sağlandı. Arsada pay sahibi olan maliklere 200 konut verilirken 100 konut Vakıflar'a, 650 konut Kiptaş'a aktarılacak. Yaklaşık 3 bin konutu da Torunlar GYO alacak. Arsanın dönüşümde büyük rol oynayan Kiptaş genel olarak projenin yüzde 46 oranında pay alırken Torunlar GYO'da yüzde 54'lük paya sahip olacak. KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, en kazançlı tarafın sosyal konutların dönüşümü olduğunu, gecekonducuların taşınmadan yerlerinde dönüştüğünü ve işgalci olmalarına karşılık sağlıklı konut sahibi olduklarını ifade etti. Yıldırım, Bundan sonra kendilerinin söz değil iş üreteceklerini işaret ederek, “Gerekeni yaptık. Bundan sonra işin ilerlemesine bakarız. Allah Aziz Bey'in kesesine, ömrüne bereket versin, gücüne güç katsın. İşleri o üstlenecek” diye konuştu.

Proje 30 ayda bitirilerek 2017 sonunda hak sahiplerine teslim edilecek. 

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com