sisli central, akfen holding, sampaş

Şişli Central projesi ortalığı karıştıracak!

Konut Projeleri Merve N. Güreş 24.07.2015
Sampaş’ın, Salon Mimarlık’a master planını çizdirdiği iddia edilen Şişli Central projesini ilk kez emlaktasondakika.com ortaya çıkardı.
Türkiye'de ‘akıllı kent' konseptini ilk uygulayan firmalardan olan Sampaş ve Akfen Holding'den bir bomba daha. Geçtiğimiz yıl Zincirlikuyu Kore Şehitleri Caddesi'nin tamamında 150 bin metrekarelik bir alanı kapsayacak Yeni Kore Şehitleri projesiyle konuşulan grup, bu kez aynı bölgede planladıkları Şişli Central projesiyle ortaya çıktı.

MAL SAHİPLERİ 'BİRE BİR' TEKLİFİ REDDETTİ

İddialara göre Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Sampaş ve Şişli Belediyesi'nden yetkililer, geçtiğimiz sene Yeni Kore Şehitleri Projesi için bölgedeki yaklaşık 25 mal sahibiyle Akfen GYO'nun Levent Loft'taki ofisinde toplantı yaptı. Ancak Akın'ın mal sahiplerine yaptığı ‘bire bir' teklifi çoğunluk tarafından reddedildi. Sonrasında proje askıya alındı. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül tarafından da desteklendiği iddia edilen projenin Belediye tarafından 1/5000'lik imar planının da hazırlandığı öne sürülüyor.

AYNI ADA, AYNI PARSEL, AYNI PAFTA

Şişli Belediyesi'nden bir yetkiliden aldığımız bilgiye göre bölgede yatırım yapmayı çok isteyen Sampaş, bu defa Alper Derinboğaz ve Melike Altınışık'ın kurduğu Salon Mimarlık'a dev bir proje çizdirdi.

Şişli Central adı verilen master proje, belediye kaynaklarına göre yine 1974, 1952, 1950, 1949, 1953 numaralı adaları kapsayacak şekilde oluşturuldu.

ULUSLARARASI YARIŞMADA FİNALE KALDI

Hatta residans, otel ve AVM'yi kapsayan master proje, İtalyan mimarlık dergisi The Plan tarafından düzenlenen The Plan Award 2015 yarışmasının finaline kaldı. Master planlama kategorisinde finale kalan proje, alanında deneyimli mimar ve tasarımcılardan oluşan 81 kişilik uluslararası jüri tarafından da büyük beğeni topladı.

Ancak projenin detaylarıyla ilgili ulaşmaya çalıştığımız Salon Mimarlık yetkilileri, gizlilik sebebiyle konuşmak istemediklerini söyledi. 

Söz konusu bölgedeki onlarca mal sahibi, yeni projeden haberdar olmadıklarını ve kendilerine herhangi bir teklif gelmediğini söyledi.  

Emlaktasondakika.com

sisli central akfen holding sampaş