fikirtepe kentsel dönüşüm

Kentsel dönüşüm kamulaştırmada sıkıştı!

Konut Projeleri Uğurcan Tokay 13.01.2016
İstanbul Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Hakan Çatalkaya, kentsel dönüşümde master planın olması gerektiğini söyledi.
İstanbul'da kentsel dönüşüm kapsamında çalışmalar sürüyor. Emlaktasondakika.com olarak görüştüğümüz İstanbul Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Hakan Çatalkaya, master plan ve yerel belediyelerin dönüşümde önemli rol üstlendiğini vurguladı.

Fikirtepe bölgesindeki imar artışının hak sahiplerini bir anda zengin konumuna getirdiğini ifade eden Çatalkaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin master plan konusu üzerinde çalışması gerektiğini vurguladı.

İşte Hakan Çatalkaya'nın kentsel dönüşüm hakkındaki açıklamaları…

Kentsel dönüşüm kamulaştırmada sıkıştı

“Binaya risk tespiti yapıldıysa kira yardımı alınıyor. Ancak bütçenin çoğu buraya gidiyor, kamulaştırmaya para kalmıyor. Kanuna göre orada bir kişi problem çıkarıyorsa ve kimse orayı alamıyorsa devlet gelir orayı satın alır. Kentsel dönüşüm bizde tam bu noktada sıkıştı. Önemli olan master plan noktası. Çünkü alansal dönüşümlerin önü başka şekilde açılmayacak gibi gözüküyor”

Ümraniye ve Kağıthane örnek olabilir

“Master planı İstanbul Büyükşehir Belediyesi hazırlamalı. Ümraniye ve Kağıthane Belediyesi, dönüşüm kapsamındaki kanun yokken imar adasında bütünlük sağlandığında fazla imar avantajı sundu. Kağıthane bölgesine bakıldığında alansal projeler üretiliyor”

Fikirtepeli bir anda zengin oldu

“Fikirtepe'de bir katta 5 bağımsız bölüm olsa, her blok 40 katlı olsa yüzlerce insan yapar. O bölgede ev alan ailelerin araba ortalaması 1,5 adet civarında. Bunların hepsine otopark sağlanıyor ancak aradaki dar yollar bu araçlara yetecek mi sorusunu düşünmek gerekiyor. Fikirtepe'deki imar artışı, hak sahiplerini bir anda kağıt üzerinde zengin etti. Ancak projeler bittiğinde o insanlar orada yaşayamayacak. Aynısı Esenler ve Sulukule'de yaşandı”

Ortalama bir evin maliyeti 100 bin lira

“Ortalama bir daire İstanbul'da 100 bin liraya mal oluyor. Belediyeler bu kapsamda dönüşümü çevirecek bütçeye sahip değil. Anadolu'dan derneğimize başvuru yapan belediyeler var. Dönüşüm yapmak için 100 bin konutluk plan yapıyorlar. Ancak burada daha giriş yanlış. Burada yapması gereken şehir merkezinde 100 binalık dönüşüm yapması lazım”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

hakan çatalkaya kentsel dönüşüm istanbul kentsel dönüşüm fikirtepe