3. köprü projesinin son hali

3. Köprü'de son 585 metre!

Konut Projeleri Uğurcan Tokay 13.10.2015
Yavuz Sultan Selim Köprüsü isimli İstanbul'un 3. Köprü projesinde iki yakanın birleşmesine 585 metre kaldı.
3. Köprü Projesi'nde 34 çelik tabliyenin montajıyla iki yakanın birleşmesine 585 metre kaldı. ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü'nde çelik tabliye montaj işlemlerinde son dönemece girildi. En ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 34'ünün montaj ve kaynak işlemleri sona erdi. 34 çelik tabliyenin montajıyla iki yakanın birleşmesine 585 metre kaldı.

3. Köprü Çelik Tabliye Sorumlusu, "Mart ayının sonunda başlayan çelik tabliye montaj işlemleri, ortalama 9 günlük dönemler halinde gerçekleşti. Her iki yakada 17'şer çelik tabliyenin yerine koyması ile birlikte iki kıta arası mesafe 585 metreye düştü. Toplam açıklığımızın 1408 metre olduğunu düşünüldüğünde bu sene sergilediğimiz başarı ortada" dedi.  

3. köprü yön tabelası

Tabliyelerin kaldırılma sürecini de anlatan 3. Köprü Çelik Tabliye Sorumlusu, "Çelik tabliye montaj işleminde daha önce çelik tabliyeler önce karaya ardından köprü seviyesine vinçlerle alınıyordu. Yöntemin değişmesiyle 'Derrick Crane' adı verilen vinçlerle, direkt denizden çelik tabliye kaldırma yaptığımız bir operasyon haline geldi" ifadelerini kullandı.

Genel durum hakkında da önemli detaylar aktaran tabliye sorumlusu "59 adet çelik tabliyenin yapımı içinse toplam üç fabrika sahasında gece gündüz  bin 500 kişi çalışıyor. Güney Kore'den gelen çelik saçlar, İzmit Gebze'deki imalathanede panel üretimine hazır hale getiriliyor. Ardından İstanbul Tuzla'daki fabrikada panel üretimine geçiliyor. Panellerin üretimi sonrası, çelik tabliyelerin oluşturulması için Yalova Altınova'ya sevk ediliyor" diye konuştu.

3. köprü son hali 3. köprü son durum