konut kredisi
Haberler / Konut Kredileri / Şubat ayında en uygun konut kredisi hangi bankada?

Şubat ayında en uygun konut kredisi hangi bankada?

Konut Kredileri 06.02.2020 10:22

Konut kredisi faiz oranları Şubat ayında da düşmeye hız kesmeden devam ediyor. En düşük konut kredisi faizi ne kadar oldu?

Bankaların konut kredisi faiz oranları son dokuz aydır kesintisiz şekilde düşüş ivmesinde hareketini sürdürüyor. 2019 Mayıs ayında başlayan konut kredisi faiz indirimleri Merkez Bankası'nın Temmuz ayında başladığı faiz indirimleri ile hızlandı. 2019'un ikinci yarısından sonra gerileyişi hızlanan konut kredileri Ağustos ayı itibariyle ilk olarak kamu bankalarında yüzde 1'in altına indi. Geçtiğimiz yıl boyunca devam eden faiz indirimleri 2020'de de tüm hızıyla sürüyor. 

Konut kredisinde psikolojik seviye olan yüzde 1'in altına inen faiz oranları düşüşüne devam ederek güncel olarak yüzde 0.70 - yüzde 0.80 bandına kadar düştü.  Konut için uygulanan en uygun faiz oranı Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank tarafından sadece sıfır konutlarda geçerli olarak uygulanan yüzde 0.79 seviyesinde yer alıyor. İkinci el konut için kredi tekliflerinde kamu bankaları gerilerde kalırken özel bankalar ön planlara çıkıyor. İkinci el konut için en düşük oranı Kuveyt Türk Bankası yüzde 0.89 kar payı oranı ile kullandırıyor. 

Faizlerde yaşanan düşüş sonrasında güncel olarak bankalardan 100.000 TL tutarlı ve 5 yıl vadeli konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde bankaya vade sonunda yapılan toplam geri ödeme 126.000 TL oluyor. Kredinin aylık ödemeleri de yaklaşık 2.100 TL'ye karşılık geliyor. 

KrediPazari.com'un araştırmalarına göre 6 Şubat itibariyle konut için en düşük kredi faiz oranları şu şekilde yer alıyor;

Kamu Bankaları Konut Kredisi 

Kamu bankaları ilk kez satışa sunulan konutlar için ortak kredi kampanyası sunuyor. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım Bankası sıfır konut için aylık yüzde 0.79 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kredi kullandırıyor. 

Kamu bankalarının ikinci el konutta sunduğu kredi faiz oranları özel bankaların gerisinde kalıyor. Ziraat Bankası ve HalkBank yüzde 0.99, VakıfBank ise yüzde 0.93 faizle ikinci el konuta kredi sağlıyor. 

Kuveyt Türk Bankası Konut Finansmanı 

Kuveyt Türk Katılım Bankası konut finansmanı için tabela kar payı oranlarını yüzde 0.94 olarak uyguluyor. Banka ayrıca kampanyalı konut finansmanı dahilinde tüm konut taleplerini yüzde 0.89 oranla karşılıyor. 


ING Konut Kredisi 

ING tabela faiz oranlarını yüzde 0.96 kampanyalı konut kredisi faiz oranlarını ise yüzde 0.94 olarak sunuyor. 


İş Bankası Konut Kredisi 

İş Bankası yüzde 1.75 tabela faiz oranı sunsada kampanyalı ürünleri için yüzde 0.95 faizle konut kredisi sağlıyor. 


Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi 

Yapı Kredi Bankası dün uyguladığı indirim sonrasında 3 yıl vadeye dek yüzde 0.95, 5 yıl vadeye kadar yüzde 0.97 ve 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.99 faizle kredi kullandırmaya başladı.