konut kredisi

Mart ayında konut kredisi oranlarında son durum!

Konut Kredileri 09.03.2020 11:19

Konut kredisi faiz oranlarında ekonomide yaşanan kısa süreli dalgalanma ile yaklaşık dokuz aydır devam eden aralıksız düşme ivmesine son buldu.

Bankaların konut kredisi faizleri 2019'un ikinci yarısı itibariyle ekonomideki dengelenme ile hızla düşmeye başladı. Yaklaşık dokuz aydır devam eden aralıksız kredi faiz indirimleri salgın hastalık ve Suriye'deki jeopolitik riskler karşısında bazı bankalarda yükselişe geçti. 

Geçtiğimiz haftanın son işlem günlerinden kurda ve politikada yaşanan yeniden dengelenme ile kredi faiz artışları durdu. Bankaların konut için tabela kredi faiz ortalamaları yüzde 1.26' ya çıktı. En uygun konut kredisi faiz sıfır konutlar için yüzde 0.79 olmaya devam ederken, ikinci el konut için en düşük kredi faiz oranı yüzde 0.87 oldu.

Bankalardan 150.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vade için aylık taksitleri 3.150 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi ise 189.000 TL' ye denk geliyor. 

KrediPazari.com'un araştırmalarına göre hafta başında en uygun konut kredisi faizleri şu şekilde;

Kamu Bankaları

Kamu bankaları ilk kez satışa sunulan konutlar için ortak kredi kampanyası sunuyor. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım Bankası sıfır konut için aylık yüzde 0.79 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kredi kullandırıyor. 

Kamu bankalarının geçtiğimiz hafta ikinci el konutlar içinde kredi faiz indirim uygulayarak oranlarını 15 yıl vadeye kadar yüzde 0.94'e indirdi. 


Türkiye Finans Bankası 

Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek kampanyalı konut finansmanı oranlarını yüzde 0.87' ye tabela oranlarını ise yüzde 0.91'e düşürdü. 

 

Kuveyt Türk Bankası 

Kuveyt Türk Bankası konut finansmanı ürünü için 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.94 kar payı oranı ile finansman sunuyor. 


İş Bankası 

İş Bankası yüzde 1.75 tabela faiz oranı sunsada kampanyalı ürünleri içinyüzde 0.95 faizle konut kredisi sağlıyor. 


Yapı Kredi Bankası 

Yapı Kredi Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde yüzde 0.99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor. 


Garanti BBVA

Garanti BBVA 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.99 faizle kredi sunuyor. Banka 15 yıl vadeye kadar ise yüzde 1.17'ye faiz ile kredi sunuyor.