konut kredisi
Haberler / Konut Kredileri / Konut kredisi faizlerinin düşmesiyle ev fiyatları arttı mı?

Konut kredisi faizlerinin düşmesiyle ev fiyatları arttı mı?

Konut Kredileri 17.04.2020 09:34

Bankaların konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile konut fiyatları hem sıfır evlerde hem de ikinci el evlerde arttı.

Bankaların konut kredisi faiz oranları Merkez Bankası'nın politika faiz indirimleri ile üç çeyrektir düşüşünü sürdürüyor. Kredi faizlerinin konutta psikolojik seviye olan yüzde 1'in altına inerek son yılların en düşük seviyesine gerilemesi konutta talebi arttırdı. 

Konut talebinin hızla yükselmesi ile ev fiyatları da hızla yükselişe geçti. Fiyatlar aylık bazda talebe paralel olarak ikinci el konutlarda daha fazla artarken sıfır konutlarda fiyat artışı daha düşük kaldı. Konut fiyatlarındaki artışın coronavirüs kaynaklı olarak talepteki kısa süreli azalma ile durması ve yeniden  birikmiş talebin açığa çıkması ile hızlanması bekleniyor. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) konut fiyat endeksi verilerine göre konut fiyatları Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,30 oranında arttı. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise nominal olarak yüzde 13,94, reel olarak ise yüzde 1,40 oranında artış gösterdi.

Türkiye genelinde metrekare başına ortalama birim konut fiyat endeksi 3.061 lira oldu. Söz konusu değer İstanbul için 5.136 lira, İzmir için 3.500 lira ve Ankara için 2.292 liraya çıktı. 

Konut fiyat endeksi değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir'de sırasıyla yüzde 10,12, 13,00 ve 15,94 oranlarında artış gösterdi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre de sıfır konut fiyatları Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0.62, geçen yılın aynı dönemine oranla da yüzde 5.15 artış gösterdi.

Satışlarda konut kredisi kullanımı arttı 

Mart ayı verileri incelendiğinde ev satışlarında konut kredisi kullanımının arttığı görüldü. Şubat ayında Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 36,8 olarak gerçekleşirken bu oran mart ayında yüzde 39,9'a yükseldi. 

Sadece markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, Mart ayında peşinat kullanım oranı yüzde 43.44, banka kredisi kullanım oranı yüzde 26.17 ve senet kullanım oranı yüzde 30.39 olarak gerçekleşti. Konut kredisi kullanım oranı Şubat ayında yüzde 20.25 seviyesindeyken Mart ayında markalı konutlarda kredi kullanımı yaklaşık yüzde 6 arttı.

Konut kredisi faizleri artacak mı?

Konut fiyatlarındaki artış devam ederken coronavirüsün ekonomik etkileri sonucu bankalarda kredi faiz oranlarını arttırmaya başladı. İlk olarak ihtiyaç kredisinde artmaya başlayan faiz oranları son haftada bazı özel bankaların konut kredisi oranlarına da yansıdı. 

KrediPazari.com'un araştırmalarına göre uzmanlar konut fiyatlarındaki artışın devam etmesine kesin gözüyle bakılırken içinde bulunduğumuz günlerde özellikle ikinci el konutlarda salgın nedeniyle oluşabilecek cazip indirimlerin değerlendirilerek ve konut kredisi faizleri hala birçok bankada yüzde 1'in altındayken konut almanın karlı olabileceğini aktarıyor.