konut kredisi
Haberler / Konut Kredileri / Konut kredisi faizleri düştükçe kredili satışlar artıyor

Konut kredisi faizleri düştükçe kredili satışlar artıyor

Konut Kredileri 18.12.2019 09:53

Konut kredisi faiz oranlarının düşmeye başlaması ile konut satışlarında bekleyen taleplerde patlama yaşandı.

Merkez Bankası'nın Temmuz ayında başlayan faiz indirimlerinin hemen ardından ilk olarak Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank konut kredisi faizlerini yüzde 0.99'a indirdi. Söz konusu indirimin ardından belirgin artış yaşanan kredili konut satışları bir önceki yıla oranla yüzde 168 arttı. 

TCMB'nin faiz indirimlerine devam ederek son dört toplantıda toplamda 1200 baz puan indirim gerçekleştirmesi ile konut kredisi faizlerindeki indirimler hızlandı. Düşen faiz oranları beklemede olan konut talebini harekete geçirdi. 

Özel bankalarında faiz indirimlerine hız vermesi ile artan kredili konut satışları bir önceki yılın aynı ayına oranla Eylül'de yüzde 410, Ekim'de yüzde 525 ve Kasım ayında yüzde 724 artış gösterdi. Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş ile ters orantılı seyreden kredili konut satışları  üst üste dört aydır artış sergiledi. 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı son rakamlara göre Türkiye genelinde konut satışları 2019 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54,4 oranında artarak 138.372 oldu. Ocak-Kasım dönemindeki toplam konut satışları ise 1 milyon 146 bin 655'e ulaştı. 

Konut fiyatları artıyor

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş ve konuta talebin artması ile konut fiyatları arttı. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, yeni konut fiyatları Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0.53, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.79 artış kaydetti. Söz konusu değer Ekim ayında da bir önceki aya göre yüzde 0.21, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.52 artmıştı.

Markalı konutlarda konut kredisi kullanımı düştü 

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin konut kredisi kullanım oranları incelendiğinde Ekim ayında yüzde 20 olan değer, Kasım ayında yüzde 16'ya indi. Kasım ayında ilk defa satılan markalı konutlara oranla fiyat artışı daha sınırlı kalan ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 83,3 artış göstererek 89.463 olurken sıfır konut satışları 48.909'da kaldı. 

Konut kredisi faizlerinde son durum 

Bankaların kampanyalı konut kredisi faiz oranları güncel olarak yüzde 0.95'e kadar geriledi. Tabela konut kredisi faiz oranları ise yüzde 0.98'den başlıyor. Tabela faiz oranları ortalaması yüzde 1.32 olurken, en yüksek tabela faiz oranı ise yüzde 2.58 düzeyinde. 

Konut kredisi hesaplama 

KrediPazari.com'un araştırmalarına göre bankalardan 350.000 TL tutarda 10 yıl vadel konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin aylık taksitleri 4.900 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi ise 588.000 TL'ye karşılık geliyor.