bankapara
Haberler / Konut Kredileri / Bugün İtibariyle Devlet Bankası Konut Kredisi Faizleri

Bugün İtibariyle Devlet Bankası Konut Kredisi Faizleri

Konut Kredileri 02.06.2021 16:38

Devlet bankaları konut kredisi faizleri kapsamında en düşük oran yüzde 1,34 ile Vakıfbank'ta.

Konut kredisi faizleri, son dönemde artış eğilimi göstermeye devam ediyor. 2020 yılında yapılan konut kredisi kampanyası kapsamında kredi faizleri rekor seviyede indirim yaşamış ve 0,64 oranına kadar gerilemişti. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı televizyon programında faizlerin düşmesi gerekiyor açıklaması, konut sektörü için de umut ışığı oldu.

Bugün İtibariyle Konut Kredisi Faizleri Ne Kadar?

Devlet bankalarına bakıldığında bugün itibariyle konut kredisi faizleri yakın seviyelerde seyrediyor. Bu kapsamda Halkbank güncel konut kredisi faiz oranı yüzde 1,38, Vakıfbank konut kredisi faiz oranları yüzde 1,34, Ziraatbank konut kredisi faiz oranları ise farklı paketlerde yüzde 1,37-1,39 seviyeleri arasında farklılık gösteriyor.

Konut Kredisi Faiz Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

Konut kredisi faiz hesaplama, aylık faiz oranı üzerinden hesaplanıyor ve yıllık maliyet orataya çıkarılıyor. Bu kapsamda konut kredisinin kaç aylık vadeye sahip olduğu büyük önem taşıyor. Bankaların büyük bir bölümünde konut kredisi için 120 ay yani 10 yıl vade imkanı sunuluyor. Bazı bankalarda ise yüksek oranlı 20 yıl vadeli konut kredisi uygulaması yer alıyor.